Czapki z daszkiem

Czapki z daszkiem nie wychodzą z mody. Od wielu lat noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Czapki z daszkiem są uniwersalne, pełnią wiele praktycznych funkcji oraz stanowią zwieńczenie stylu naszego ubioru. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, co pozwoli nam dobrać czapkę idealnie pasującą do naszych preferencji. Zapraszamy do lektury, w której trakcie podpowiemy – jakie rodzaje czapek z daszkiem są dostępne na rynku, w czym tkwi różnica pomiędzy dostępnymi modelami oraz po którą z nich warto sięgnąć.

Czapka z daszkiem – nie tylko dla sportowców

Czapki z daszkiem, czyli tak zwane bejsbolówki, to nakrycie głowy stosowane początkowo przez sportowców uprawiających baseball – niezwykle popularną w USA dyscyplinę sportową. Czapka ta miała za zadanie ochraniać zawodników przed szkodliwymi czynnikami i niebezpieczeństwami – takimi jak rażące w oczy promienie słońca, pyłki, kurz i piasek, a także – spadające na twarz piłki.

Bejsbolówki szybko zyskało popularność dzięki ich wyjątkowej konstrukcji. Nad daszkiem znajduje się dość duża powierzchnia, która pozwalała na wyeksponowanie logotypu lub nazwy drużyny każdego zawodnika, a także ich sponsorów. Zamontowany w tylnej części pasek czynił bejsbolówki czapkami o uniwersalnym, regulowanym rozmiarze.

Bejsbolówki znalazły się w masowym użyciu już w latach 70. Docenili je nie tylko konsumenci, ale także różnego typu przedsiębiorstwa oraz jednostki służb mundurowych. Przykładowo – z bejsbolówek korzystają między innymi listonosze pracujący w USA.

Czapki z daszkiem – dostępne rodzaje i fasony

Obecnie, znaleźć możemy kilka podstawowych rodzajów czapek z daszkiem, różniących się elementami konstrukcji oraz wykończenia. Korzystają z nich różne osoby – zarówno ci, którzy pracują na świeżym powietrzu (i poszukują skutecznego zabezpieczenia przed słońcem i wiatrem), jak i przedstawiciele różnych subkultur młodzieżowych.

Najbardziej popularnym rodzajem jest klasyczna czapka z daszkiem. Rozpoznać ją możemy po lekko zaokrąglonym daszku oraz regulowanym pasku zapinającym. Tego typu czapki bejsbolówki odpowiadają tradycyjnym krojom, zaprojektowanym do gry w baseball.

Czapki typu snapback różnią się od poprzedników kształtem daszku. Jest on szeroki i płaski, niekiedy lekko krótszy niż daszek w czapkach klasycznych. Snapbacki posiadają również regulowane zapięcie.

Fullcapy to czapki podobne do snapbacków, występujące zarówno w wersji z prostym, jak i zakrzywionym daszkiem. Ich cechą wyróżniającą jest brak zapięcia z tylnej części. Ich rozmiar jest dość zunimorfizowany, przez co – w przypadku osób o niekonwencjonalnym rozmiarze czaszki – mogą być albo za małe, albo za duże.

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego rodzaju czapki bejsbolówki, warto zwrócić uwagę także na własne predyspozycje. Najważniejszy będzie kształt twarzy. W przypadku osób o kwadratowej lub prostokątnej twarzy – zalecamy sięganie po fullcapy oraz snapbacki z prostymi daszkami. W ich przypadku szeroki płaski daszek będzie dobrze pasował do kształtu szczęki oraz czoła. Osoby o twarzy trójkątnej lub owalnej mogą sięgać po klasyczne modele czapek. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby o owalnym kształcie twarzy – którym pasować będą wszystkie dostępne modele czapek bejsbolówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here