Zawał mięśnia sercowego, jest to długotrwałe niedotlenienie mięśnia, spowodowane zatkaniem tętnic wieńcowych. Czynnikami, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału są:
– palenie tytoniu;
– nadciśnienie tętnicze;
– otyłość;
– stres;
– brak aktywności fizycznej;
Co jednak zrobić, jeśli zawał już u nas wystąpił? Jaką profilaktykę pozawałową stosować?
Dieta po zawale powinna się charakteryzować:
1. Niską zawartością tłuszczu.
Należy zrezygnować z produktów zawierające tłuszcze trans i nasycone kwasy tłuszczowe. Unikaj więc tłustych mięs oraz wędlin, kiełbas, baleronu, parówek, salami. Dobrze jest także zrezygnować z tłustego nabiału: śmietany, serów żółtych. Te produkty można zastąpić chudym mięsem, rybami, jogurtami, twarogiem. Dobrym pomysłem jest zmiana techniki przygotowywania potraw: postarać się nie smażyć, a gotować na parze czy grillowa- pozwoli to zmniejszyć ilość tłuszczu w przygotowywanej potrawie oraz zachować więcej cennych składników odżywczych.
2. Ograniczeniem spożycia soli.
Powinno się używać jej w kuchni jak najmniej, ponieważ przyczynia się do powstawania nadciśnienia. Zamienić sól na przyprawy i zioła oraz uważać na wysoką zawartość soli w gotowych produktach.
3. Rezygnacja z kofeiny.
Kofeina jest środkiem pobudzającym- przyśpiesza pracę serca oraz może powodować zaburzenia jego pracy, dlatego jest szczególnie niebezpieczna dla osób po zawale. Znajduje się nie tylko w kawie i herbacie, ale także w kakao, czekoladzie. Zachowaj uwagę kupując suplementy diety na koncentrację, czy odchudzanie oraz leki przeciwbólowe- one także często mają kofeinę w składzie.
4. Mniejszą ilością spożywanego cukru.
Jest to szczególnie ważne dla osób z nadwagą, bądź otyłością. Powinno się ograniczyć cukier głównie poprzez rezygnację ze spożywania napojów słodzonych i słodyczy. Apetyt na słodkie warto zaspokoić owocami i warzywami np. borówkami, truskawkami, cytrusami. Zawierają one antyoksydanty i witaminy przyczyniające się do utrzymania układu krwionośnego w dobrym stanie.

serce.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here