„Czy wiesz,że bonsai to drzewo w doniczce”

Japońskie słowo bonsai składa się z dwóch członów: „”bon”” oznacza tacę lub pojemnik, a „”sai”” drzewo, roślinę. Dopasowana donica dopełnia piękna miniaturowego drzewka i jest nierozłączną częścią w tej sztuce. Stąd też dobór doniczki jest tak samo ważny jak drzewka, które chcemy zasadzić. Dopiero drzewko w donicy stanowi stylistyczną jedność.

Doniczki do bonsai mogą mieć najróżniejsze kształty, kolory i wielkość, jednak wybór odpowiedniej doniczki zależy od stylu, w jakim formujemy nasze drzewko bonsai. Tak jak różnorodne są rośliny, tak zróżnicowane są doniczki.

Warto zatem poznać kilka reguł i dowiedzieć się, jak dobrać doniczkę do naszego drzewka. Jeżeli Twoje drzewko jest jeszcze na etapie kształtowania, nie przesadzaj go do małej doniczki. Przesadzając w ten sposób jedynie spowolnisz jego rozwój i w efekcie nigdy nie uzyskasz bonsai. Dlatego na tym etapie polecane są różnego typu donice treningowe .Klasyczne doniczki do bonsai mają 4 podstawowe kształty: prostokątne i kwadratowe nawiązujące do krajobrazu gór i pól.

Doniczki do bonsai prostokątne z kwadratowymi brzegami używane są do drzewek prowadzonych w stylu wyprostowanym.

Doniczk ido bonsai owalne i okrągłe lub prostokątne z zaokrąglonymi brzegami używane są dla form z pochylonym lub wygiętym pniem.

Duże płaskie owalne doniczki do bonsai są z kolei stosowane do nasadzeń grupowych lub krajobrazów (suiban).

Małe płaskie okrągłe doniczki z wciągniętym randem i płaskie na bazie wielokąta używane są dla stylu literackiego.

Nieglazurowane matowe doniczki do bonsai pasują do drzew iglastych o matowych igłach .Doniczek nieglazurowanych o wypolerowanych ścianach używa się tylko dla drzew liściastych.
Glazurowane matowe doniczki stosowane powinny być dla drzew liściastych zrzucających liście oraz dla drzew iglastych o ciemnych, połyskujących igłach (np. cis).Glazurowane doniczki o połyskujących ściankach używa się dla drzew liściastych o połyskujących liściach, drzew liściastych o kolorowych liściach oraz dla drzew i krzewów wiecznie zielonych.

Wybierając kolor doniczki do bonsai powinniśmy kierować się harmonijnym dobrem do kolorów charakterystycznych dla drzewka np. kory, liści, owoców, kwiatów. Kierujemy się tą cechą, która jest szczególna lub widoczna w okresie, w którym planujemy np. wystawiać drzewko.

Kolory doniczek powinny by ćzatem stonowane i neutralne, tak aby pojemnik nie tłumił dekoracyjności drzewka. Najczęściej dostępne i stosowane są doniczki w kolorze brązowym, zielonym, beżowym, szarym lub niebieskim. Dla roślin kwitnących można wybrać doniczkę w kolorze kwiatów.

otoli.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here