Mycie twarzy jest obowiązkowe przy dbaniu o cerę. Oczyszczenie jej jest istotne podczas korzystania z kosmetyków kolorowych- niedbale zmyty makijaż może być przyczyną np. pogorszenia cery.
Należy też pamiętać, że źle zrobiony makijaż powoduje szybsze starzenie się skóry. Co prawda można myć twarz dłonią, jednakże istnieją produkty, dzięki którym możemy to lepiej zrobić.
Co ważne, poniższych gadżetów nie należy używać, gdy mamy wykwity ropne- może dojść do rozniesienia zmian, a także ciągłość naszej skóry może zostać uszkodzona. Przy skórze wrażliwiej należy bacznie obserwować czy na twarzy po zastosowaniu produktów, cera nie stała się podatniejsza na wypryski czy też różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Ściereczka muślinowa
Luźny delikatny splot specjalnie tkanej jedwabiu, bawełny czy też wełny to muślin, charakteryzujący się szybkim wysychaniem. Nie używać ściereczki przy cerze wrażliwiej ze względu na ryzyko podrażnień. Doskonała do peelingu, który powinien nie wyrządzać żadnych szkód cerze przy wykonywaniu tego zabiegu raz-dwa razy w tygodniu. Stosujemy je, gdy są wilgotne lub wraz z żelem do mycia twarzy, uważając by mocno nie trzeć (istnieje ryzyko podrażnień i zaczerwienień). Po skorzystaniu- przeprać w wodzie z mydłem, a od czasu do czasu można wyprać w pralce w wysokiej temperaturze. W razie braku takiej ściereczki można ją zastąpić pieluchy tetrowej.
Ściereczka z mikrofibry.
Charakteryzuje je przyjemny dotyk. Można ją stosować również w przypadku cery wrażliwej. Przy jej pomocy usuniemy make-up, gdy zaaplikujemy na nią żel do twarzy. Regularne jej używanie zastępuje peeling. Po zastosowaniu- przepieramy w wodzie z mydłem, a także pierzemy na jakiś czas w pralce.
Rękawica Glov
Zrobiona ze specjalnego włókna, dzięki któremu redukuje się nadmiar serum. Nie musimy używać środków przy myciu cery, wystarczy tylko woda (zastosowany w niej poliamid odpowiada za wchłanianie wody, a poliester pochłania tłuszcze). Nadaje się do demakijażu oczu, zmywania maseczek. Po skorzystaniu, myjemy ją wodą z mydłem. Jedna rękawica może wystarczyć do trzech miesięcy.
Rada: Używając powyższych produktów warto zamoczyć je w ciepłej wodzie i wtedy przyłożyć do twarzy. Otworzymy wtedy pory, co lepiej wpłynie na oczyszczenie cery. Po oczyszczeniu, zmyciu makijażu, przyłożyć zimną ściereczkę/rękawicę, co zamknie pory. Nie należy stosować tego w przypadku cery naczynkowej.
Gąbka celulozowa
Można z niej korzystać wraz z płynami do mycia. Usunie makijaż, zmyje maseczki. Szybko wysycha. Nadaje się do każdej cery. Należy raz w tygodniu zdezynfekować ją wrzątkiem, a po kilku tygodniach wymienić gąbkę na nową.
Gąbka konjac
Wykonuje się je z korzenia drzewa azjatyckiego zwanego konjac. Jego budowa powoduje miłe masowanie skóry. Możemy spotkać różne wersje gąbek. Idealne do cery wrażliwej i naczynkowej. Po zastosowaniu, gąbeczkę trzeba wypłukać w delikatnym płynie i pozostawić do wyschnięcia (wtedy robi się twarda i się kurczy toteż przed kolejnym użyciem należy ją zmoczyć).
Szczoteczka soniczna z włosiem syntetycznym
Jest to urządzenie mechaniczne, a ich skuteczność polega na pulsowaniu z częstotliwością sięgającą do kilku tysięcy na minutę. Nasadka (istnieją np. do skóry wrażliwej, tłustej) z włosiem ma oczyścić cerę z makijażu i zamieszczeń. Szczoteczki mogą być za mocne dla cery wrażliwej. Konieczne jest wymieniania nasadek co kilka miesięcy.
Szczoteczka z włosiem syntetycznym
Jest to manualne urządzenie, posiadające twardsze włosie niż wspomniana poprzedniczka. Nie zaleca się jej do codziennego stosowania, lepiej kilka razy w tygodniu. Tą szczoteczkę można traktować jako mechaniczny peeling. Co ważne, marka Shiseido ma ofercie szczoteczkę dla cery wrażliwej. Należy wymieniać co kilka miesięcy.
Szczoteczka soniczna silikonowa
Idealna dla osób z zaskórnikami, gdyż wybija je ze skóry. Ze względu na delikatność urządzenia, można stosować przy cerze wrażliwej. Dzięki zastosowanemu silikonowi, urządzenie nie będzie wymagać wymiany, a więc dłużej będziemy się nią cieszyć. Należy uważać przy szczoteczkach mających nasadki z włosiem, gdyż może wystąpić podrażnienie skóry.
Płatek silikonowy
Dobrze oczyszcza skórę, dzięki czemu po kilku zastosowaniach twarz staje się gładka. Gadżet nie sprawdza się przy demakijażu oczu, jednak można go użyć z innymi substancjami myjącymi. Szybo wysycha, jest hipoalergiczny.
Dzięki gadżetom lepiej oczyścimy cerę, wspomożemy działanie żeli do mycia. Stosowanie kosmetyków bez SLS lub innych środków mających działanie oczyszczające, ryzykujemy nadmiernym przetłuszczeniem lub wysuszeniem cery. Jeśli zaobserwujemy, że urządzenia działają niekorzystnie, należy sprawdzić ich stan higieny, w razie dalszych braku poprawy, trzeba zaprzestać korzystania z owego urządzenia.