Jak dbać o siwe włosy?

Siwe włosy dawniej były oznaką starości, natomiast dzisiaj są powodem do dumy, jednakże trzeba o nie dbać. Aby wyglądały ładnie i na zdrowe, należy im się odpowiednia pielęgnacja.

Siwienie się zaczyna się około 30. roku życia, kiedy to wg naukowców zaczyna się proces siwienia fizjologicznego. Pewne enzymy decydują o produkcji barwnika odpowiadającego za kolor włosa. Jednak od tego okresu, owe enzymy zwalniają swoje tempo, co powoduje zmniejszoną ilość melaniny w naszym organizmie, co skutkuje „bieleniem” włosów.

Warto pamiętać, że siwienie jest zależne głównie od genów, stąd też niektórzy znajdują swoje pierwsze siwe włosy kiedy kończą 20 lat, a inni dopiero około 60 lat. Jednakże pewne czynniki mogą przyśpieszyć siwienie jak np. zła dieta, używki, brak snu, stres.

Siwe włosy są sztywniejsze i bardziej suche przez co trudno o gładką fryzurę. Wraz z wiekiem człowiek traci też cebuli włosowe, przez co siwe włosy są rzadsze. Ich atutem jest to, że są grubsze, a także odporniejsza na różne zabiegi- a więc można pozwolić na nich sobie pozwolić na większe eksperymenty.

Warto dodać, iż każdy człowiek może mieć siwiznę w innej tonacji. Blondynki zazwyczaj siwieją na metaliczny szary kolor. Osoby o ciemniejszych włosach mogą mieć siwiznę w kolorze popielatym.

Jeśli postanowiliśmy nie farbować włosów, to warto o naszą siwiznę zadbać. Można stosować odżywki proteinowe, najlepiej z dodatkiem masłem shea, który działa regenerująco oraz nawilżająco.

Na naturalnej siwiźnie warto stosować srebrną lub fioletową płukankę, gdyż maskujemy tym zabiegiem żółte przebarwienia. Jednak nie należy ich stosować częściej niż co 3 mycie aby nie nabrały one szarego lub fioletowego odcienia.
Warto też zadbać o dodatkowe ich nawilżenie w czym pomocne będą odpowiednie kosmetyki przeznaczone do siwych włosów.

Możemy też stosować domowe maseczki w czym może pomóc miód, mleczko pszczele, wyciąg z aloesu, nakładane na włosy dadzą im lepszą elastyczność i zminimalizują ich kruchość.

Jak dbać o siwe włosy?

Na zniszczone i suche włosy doskonała będzie maseczka regenerująca, którą możemy wykonać samodzielnie, mieszając żółtko, łyżeczkę oliwy i łyżeczkę płynnego miodu. Podobnie działa maska wykonana z kubeczka jogurtu naturalnego i połówki awokado.

W przypadku początkowego siwienia, a niechcenia zakrycia tego faktu, można koloryzować tylko odrosty, poprzez wybieranie farb o ton lub dwa jaśniejsze od pozostałych włosów.
Gdy mamy całą głowę siwych włosów, częściej musimy korzystać z pomocy fryzjera, gdyż suchsze i łamliwe włosy wymagają by podcinać je regularnie nawet co 6 tygodni.

W przypadku, gdy chcemy walczyć z siwieniem włosów, można skorzystać z odsiwiaczy np. zestawów Grey Out lub NoGrey, działające wewnątrz i odbudowujące kolor, jednak pomagają w przypadku jasnych włosów- od blond po jasne brązy.

Pamiętajmy, że siwizna dziś nie kojarzy się ze starością lub zaniedbaniem. Naturalna, zadbana siwizna może wyglądać zjawiskowo, wystarczy tylko odpowiednio o nią dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here