CV, inaczej Curriculum Vitae lub życiorys, to nic innego jak przedstawienie przebiegu kariery zawodowej oraz zdobytego wykształcenia. CV jest wizytówką aplikującego na dane stanowisko, warto więc tak przygotować swój życiorys, żeby przyciągnąć uwagę osób odpowiedzialnych za selekcję kandydatów.

Sztuka pisania CV nie jest zawiła. Pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach:

1. Dane kontaktowe – ważne, żeby zawierały wyróżnione imię i nazwisko, koniecznie należy podać numer telefonu, warto wpisać adres e-mail oraz miasto zamieszkania.
2. Zdjęcie – jeśli w ogłoszeniu jest zaznaczone, że CV powinno zawierać zdjęcie, należy je tam bezwzględnie umieścić. Zdjęcie powinno być formalne, np. takie jak do dowodu czy dyplomu.
3. Dotychczasowe zatrudnienie – CV jest podsumowaniem dotychczasowej drogi zawodowej w zwięzły sposób, najlepiej by było w odwrotnej chronologii, tzn na początku umieścić należy aktualne miejsce pracy. Pamiętać należy o zwięzłym przedstawieniu zakresu obowiązków, najlepiej w formie punktów, co zapewnia przejrzystość dokumentu. Ważne, by uwypuklić te obszary, które mogą być przydatne na nowym stanowisku.
4. Przebieg edukacji – tu należy wpisać przebieg Twojej dotychczasowej edukacji. Jeśli jesteś absolwentem uczelni wyższej nie ma konieczności wpisywania szkoły średniej, chyba, że jest to renomowane liceum, bądź szkoła przygotowująca do zawodu, w którym chcesz pracować. Warto tu również wpisać odbyte kursy i zdobyte uprawniania.
5. Dodatkowe umiejętności – tu wpisać możesz wszystkie posiadane umiejętności, zwłaszcza te potrzebne na nowym stanowisku pracy – mogą być one sprawdzone podczas rozmowy kwalifikacyjnej
6. Zainteresowania – podaj góra 5, pozwolą one na lepsze poznanie Ciebie, nawiązanie rozmowy przez rekrutera. i pobieżne sprawdzenie, czy pasujesz do reszty zespołu.
7. Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych – jest konieczna! Zwróć uwagę, że w niektórych ogłoszeniach wymagana jest inna klauzula niż standardowa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here