Jak wybrać obrożę dla psa?

Przyjęcie psa pod dach swojego domu wiąże się z wieloma obowiązkami i wydatkami. To między innymi codzienne spacery, zabawy z pupilem, dbanie o zdrowie zwierzęcia, prawidłowe żywienie, wizyty u weterynarza. Trzeba też skompletować wyprawkę dla psa.

Podstawowymi elementami wyprawki dla psa są obroża i smycz. Dobór obroży i smyczy nie może być przypadkowy. Odpowiednio dobrana obroża i smycz zapewnia zwierzęciu bezpieczne poruszanie się podczas spacerów.

Obroża dla psa powinna być wykonana ze skóry lub z innego miękkiego materiału. Najlepiej, by jej wewnętrzna warstwa była wyłożona filcem albo innym materiałem przepuszczającym powietrze. Zbyt twarde obroże mogą sprawiać zwierzęciu dyskomfort, obcierać szyję, powodować tworzenie się kołtunów na sierści. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, w jakim miejscu znajduje się oczko na karabińczyk.

Obroża powinna być dopasowana do gabarytów czworonoga. Długość obroży należy dobrać odpowiednio do obwodu szyi zwierzęcia, gdyż zbyt luźną obrożę pies ściągnie sobie przez głowę, a zbyt ciasna obroża będzie uciskać szyję zwierzęcia. By sprawdzić, czy obroża jest odpowiednio dobrana, należy umieścić dwa palce między szyją psa a paskiem. Jeżeli palce zmieszczą się bez problemu i jednocześnie nie będą zbyt mocno przylegały do obroży, to oznacza, że długość obroży jest odpowiednia.

Równie ważna jest też szerokość obroży. Zbyt szeroki pasek może być niewygodny i będzie ograniczać ruchy zwierzęcia. Obroża zbyt wąska może uciskać krtań pupila i podduszać go w przypadku pociągnięcia za smycz.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zapięcie obroży. Od niego zależy bezpieczeństwo psa, dlatego zapięcie musi być solidne, niezawodne i bezpieczne. Zapięcie wykonane z materiałów niskiej jakości, np. z plastiku może się złamać, gdy zwierzak mocniej pociągnie. Najlepiej wybrać obrożę z zapięciem metalowym. Na rynku dostępne są też obroże z dodatkowymi funkcjami, np. obroże odblaskowe lub przeciwpasożytnicze.

Jak przyzwyczaić psa do obroży?

Psa do obroży należy przyzwyczajać jak najwcześniej. Szczeniaka zacznijmy przyzwyczajać do obroży, gdy tylko zwierzak pojawi się w naszym domu. Postarajmy się, by założenie obroży kojarzyło się zwierzęciu z czymś przyjemnym. Dobrze jest zakładać ją przed zabawą lub przed jedzeniem.

Dorosłe psy, np. adoptowane ze schroniska można także przyzwyczaić do obroży. Jej założenie musi również kojarzyć się pupilowi z czymś przyjemnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here