Kiedy niespełna 70 lat temu zaczęto przerabiać stare, pofabryczne wnętrza na tanie lokale mieszkalne, nikt nie pomyślałby nawet o tym, że kiedyś styl loftowy będzie aż tak popularny. Obecnie nowe inwestycje są celowo postarzane tak, by wyglądały na bardziej przemysłowe. Zobacz, jak urządzić mieszkanie w industrialnym stylu – zainspiruj się naszymi pomysłami!
Po czym rozpoznasz loftowy styl?
Choć nie ma jasnej definicji stylu loftowego, za jego wyznaczniki można uznać:
- duże, otwarte przestrzenie,
- minimalistyczne aranżacje pozbawione zbędnych dekoracji,
- ściany utrzymane w surowym, niewykończonym stylu – np. wyłożone cegłą o niejednorodnym odcieniu,
- zamiłowanie do detali z metalu,
- instalacje pozostawione na widoku w celu dekoracyjnym – w stanie surowym lub zakryte peszelami,
- kolorystyka oscylująca wokół ciemnych brązów i szarości w różnych odcieniach,
- meble loftowe to te wykonane z celowo postarzanego drewna wzbogaconego o metalowe akcenty.
Czym wykończyć ściany i podłogi loftu?
Myśląc o industrialnym wnętrzu, masz pewnie przed oczami dwa materiały: beton i cegłę. To właśnie one królują bowiem w aranżacjach utrzymanych w takim stylu. Jeśli chodzi o to pierwsze, masz do wyboru najróżniejsze warianty – od mniejszych, kwadratowych płytek po wielkoformatowe, podłużne, o nierównomiernym odcieniu betonu. Podobnie wygląda to w przypadku ceglanych ścian. W cenie są zarówno te wykonane z gładkich, jak i bardziej nieregularnych cegiełek – w połączeniu z bielą pozostałych ścian wszystkie stworzą we wnętrzu industrialny klimat.
Krótka historia loftów
Za pierwsze lofty uznaje się te powstałe w nowojorskiej dzielnicy Soho w latach 50 ubiegłego wieku. Jako że pofabryczne wnętrza były wyjątkowo tanie, początkowo decydowała się na nie tylko bohema artystyczna. Z czasem styl industrialny stał się synonimem luksusu – dlatego też dziś mieszkania w starych budynkach z oryginalnymi, postprzemysłowymi detalami należą do najdroższych na rynku.
Meble industrialne – starofabryczny klimat w nowoczesnym wydaniu
Kompletując meble pasujące do takiego stylu, miej na uwadze jedno: im mniej, tym lepiej. Lofty kochają bowiem przestrzeń i nienawidzą wszystkiego, co ją ogranicza. Najlepiej postawić więc na oszczędność i wybrać tylko te, które są naprawdę potrzebne, rezygnując przy tym ze zbędnych bibelotów, które tylko zajmują przestrzeń i niczemu nie służą.
We wnętrzach industrialnych sprawdzą się przede wszystkim meble DIY lub też takie, które wyglądają tak, jak gdyby wykonano je własnoręcznie. Regał ze starej drabiny, komoda ze skrzynek, lampka z miedzianych kształtek czy łóżko z palet to tylko kilka propozycji, które perfekcyjnie wpiszą się w ten klimat.
Jak oswoić zimny charakter industrialnego wnętrza?
Choć na pierwszy rzut oka industrialny styl może wywoływać lekki powiew chłodu, nie oznacza to, że nie sposób nadać mu przytulności. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem na to będzie dodanie kilku tekstylnych dodatków w pastelowych barwach – takich jak pudrowy róż czy odcień baby blue. Podobnie zadziała również złoto, dzięki któremu wnętrze stanie się bardziej glamour.
Podobny efekt osiągniesz także, wprowadzając do wnętrza nieco naturalnej zieleni. Możesz postawić na klasyczne rozwiązanie w postaci wysokiego, metalowego kwietnika lub sięgnąć po coś nowocześniejszego, jak chociażby ogród wertykalny, czyli rośliny umieszczone w specjalnie przygotowanej, ściennej wnęce. Taki detal będzie się świetnie prezentować, jeśli zielona ściana będzie wykonana z dekoracyjnie postarzanej cegły, np. takiej jak ta marki Cerrad z kolekcji Loft Brick – efekt końcowy z pewnością cię zaskoczy!