Na co zwracać uwagę wybierając drzwi wejściowe

Wybór właściwych drzwi wejściowych nie jest wcale prosty. Ich wybór jest ogromny. Ciężko jest więc podjąć szybką decyzję. Dobrze jest też wiedzieć, na co zwracać uwagę, by wybrać te najlepsze, które doskonale uzupełnią projekt budynku. Jak je wybrać? Na co patrzeć? Co należy sprawdzić?

Oszklenia

Drzwi wejściowe aluminiowe mogą być wykończone na różne sposoby. Mogą być jednolite w dowolnym kolorze. Mogą też mieć ozdobne oszklenia, które równocześnie są bardzo praktyczne. Wpuszczają one do wnętrza sporo dodatkowego światła oraz umożliwiają zobaczenie, kto stoi za drzwiami bez ich otwierania.

Warto jednak pamiętać, że oszklenia wiążą się ze stratami ciepła. Szkło może okazać się mostkiem termicznym, przez który z budynku będzie uciekało ciepło. Dobrze jest więc nie przesadzać też z wielkością oszklenia, ale pozostawać przy umiarkowanych wzorach.

Lewe i prawe

Bardzo ważne jest też wybranie, w którą stronę mają otwierać się drzwi wejściowe aluminiowe. Z założenia powinno się montować tak drzwi, by otwierały się one na zewnątrz budynku. Niektórzy inwestorzy decydują się jednak na odwrotne rozwiązanie.

Skrzydła drzwi najczęściej po prostu określa się jako lewe i prawe. To właśnie od tego zależy to, jak będą otwierane drzwi. W razie wątpliwości co do tego, jakie drzwi należy wybrać, powinno się poprosić o poradę eksperta.

Wymiary

Podstawowym wyróżnikiem drzwi są ich wymiary. Liczy się ich wysokość, szerokość i grubość. Im są grubsze, tym są mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Drzwi są dostępne najczęściej w jednej wysokości, która uważana jest za standardową, ale można też znaleźć modele niższe lub wyższe. Istnieje też możliwość wyprodukowania drzwi na zamówienie.

Najważniejszym parametrem jest szerokość drzwi. To właśnie ona jest najczęściej zmieniana. W sklepach dostępne są drzwi o szerokości od 70 do 90 cm. Bez trudu można też zamówić skrzydła na zamówienie tak, by pasowały idealnie do otworu drzwiowego.

Dopasowanie futryny jest już dużo prostsze. Ościeżnice można kupować na wymiar, a czasami także regulowane. Dzięki temu można je dopasować do każdego budynku i projektu. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku budynków o nietypowych kształtach i rozmiarach. Im bardziej indywidualny projekt, tym większe ma potrzeby.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here