szczepionka

Ostra białaczka szpikowa i jest to choroba nowotworowa, która pojawia się przede wszystkim u osób w podeszłym wieku. Jej przebiegu dochodzi do niekontrolowanego namnażania się granulocytów, które wypierają zdrowe komórki krwi. Ostra białaczka szpikowa może rozwinąć się również na podłożu przewlekłej białaczki szpikowej lub rozwinąć się w efekcie oddziaływania czynników genetycznych czy też środowiskowych. Jej leczenie polega na wykonaniu przeszczepu szpiku kostnego. Jakie są przyczyny ostrej białaczki szpikowej? W jaki sposób się objawia? Jak ją leczyć? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/ostra-bialaczka-szpikowa-przyczyny-przebieg-choroby-i-leczenie/ 

Jakie są przyczyny ostrej białaczki szpikowej? 

Ostra białaczka szpikowa jest to choroba, która rozwija się przede wszystkim u osób pomiędzy 65,2 a 70 rokiem życia. Zwiększona częstotliwość występowania tej choroby stwierdzone jest u osób chorych na schorzenia takie jak zespół Downa, zespół Blooma, a także niedokrwistość Fanconiego. 

Ponadto rozwój takiej białaczki możliwe jest w oddziaływaniu czynników takich jak promieniowanie jonizujące, ekspozycja na benzynę, herbicydy i pestycydy, palenie papierosów, stosowanie leków które mogą uszkodzić szpik kostny. 

Jakie są objawy ostrej białaczki szpikowej? 

Ostra białaczka szpikowa może sygnalizować szereg zróżnicowanych objawów, które wynikają przede wszystkim z wyparcia zdrowych komórek krwi. Objawami anemii, które wynikają ze spadku liczby krwinek czerwonych są: 

  • zmęczenie, 
  • słabość, 
  • uczucie zimna, 
  • bóle i zawroty głowy, 
  • oszołomienie, 
  • bladość skóry, 
  • duszność. 

Mogą też pojawiać się infekcje, które wystąpią z powodu niedoboru prawidłowych białych krwinek. Osoby z ostrą białaczkę szpikową są narażone również na długotrwałe infekcje, które nie przechodzą lub pojawiają się jedna po drugiej. 

W jaki sposób przebiega leczenie ostrej białaczki szpikowej? 

Leczenie oparte jest przede wszystkim na wykonaniu przeszczepu szpiku kostnego, od dawcy, który jest spokrewniony lub nie spokrewniony z osobą chorą. Stosuje się również chemioterapie. Nieuleczalna białaczka prowadzi do śmierci w ciągu 2 – 3 miesięcy, a w przypadku wdrożenia terapii remisja uzyskiwana jest 50-80% przypadkach. U większości chorych osób na przestrzeni od 2 do 3 lat dochodzi do nowotworu białaczki. 

Zobacz też: http://cinnabon.pl/anemia-sierpowata-czym-jest-ta-wrodzona-niedokrwistosc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here