Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Niezależnie od tego, czy mówimy o osobie prywatnej czy przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą, każdy dąży do tego, by zadbać o swoje interesy. Pomoc kancelarii prawnej często okazuje się niezbędna. Jak wybrać kancelarię, która będzie służyła prawdziwym wsparciem?
Radca prawny czy adwokat?
Nie każdy ma świadomość, że na rynku funkcjonują zarówno adwokaci, jak i radcy prawni. Dla większości osób jest to nazewnictwo, które stosowane jest wymiennie. Nie do końca jest to prawidłowe. Na czym polega różnica?
Na dzień dzisiejszy osoba fizyczna, która spotka się z problemem prawnym może zatrudnić zarówno adwokata, jak i radcę prawnego. Jeszcze do niedawna radca prawny nie mógł reprezentować swojego klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych. Również prawo rodzinne było niedostępne dla radców prawnych. Od 2007 roku jest inaczej. Dla osoby fizycznej różnica między radcą prawnym a adwokatem na dzień dzisiejszy jest nieistotna.
Kancelaria prawna, która zatrudnia adwokatów może współpracować z klientem w oparciu o umowę cywilną. Znaczy to, że adwokata nie można zatrudnić na umowę o pracę. Zupełnie inaczej jest z radcą prawnym, który może być zatrudniony przez przedsiębiorcę w firmie na etacie.
Jak rozliczyć kancelarię prawną?
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca bardzo często napotyka sytuacje, w których pomoc prawna jest niezbędna. Warto o tym pamiętać i wcześniej zadbać, by kancelaria prawna była dostępna dla nas zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.
Od stałej współpracy z kancelariami pranymi często przedsiębiorców powstrzymują dodatkowe koszty. Warto jednak pamiętać, że stała współpraca może być rozliczana na innych zasadach niż jednorazowa pomoc.
Kancelaria prawna zatrudniona na stałe często godzi się na płatność ryczałtową za konkretne sprawy. Możliwe jest również wynagrodzenie godzinowe, które będzie uzależnione od czasu, który kancelaria prawna musi poświęcić konkretnemu problemowi.
Warto również zastanowić się na wynagrodzeniem mieszanym. W tym wariancie część wynagrodzenia kancelaria prawna ustala z góry. Następna część uzależniona jest od wyniku sprawy. Jest to bardzo popularna forma płatności.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.