Kolczyki z markazytami – co warto wiedzieć o tej biżuterii?

Biżuteria z markazytami jest bardzo popularna wśród kobiet, które cenią sobie stonowaną elegancję. Nie ulega wątpliwości, że każda z pań powinna mieć choć jeden egzemplarz tego rodzaju ozdób w swojej szkatułce. Sprawdzamy więc co czyni ten kamień tak niepowtarzalnym i pożądanym.

Kolczyki z markazytami – charakterystyka kamienia

Markazyt to kamień jubilerski, który charakteryzuje się gładka powierzchnią, która przypomina piramidę lub sześcian. Występuje on w kolorze ciemnego ołowiu. Co ważne okazy są lśniące z metalicznym połyskiem. Cechuje je również twardość,a także odporność na zarysowania i otarcia. Należy jednak uważać z ekspozycją tego rodzaju biżuterii na słońce, ponieważ po dłuższym czasie może ona ciemnieć i matowieć. Markazyt w jubilerstwie wykorzystywano już w starożytności. Ceniony był wówczas przede wszystkim za to, że po oszlifowaniu błyszczał tak samo jak diament. Jednak największą popularność zyskał on w epoce wiktoriańskiej. Od tego czasu markazyt na stałe zagościł w modzie biżuteryjnej. Obecnie kojarzony jest głównie z modą retro. Ta oznacza przede wszystkim elegancję i wysmakowany styl.

Markazyt i jego niekonwencjonalne właściwości

Warto tutaj wspomnieć, że markazytowi przypisywanych jest co najmniej kilka niekonwencjonalnych właściwości. Mowa tutaj chociażby o dobroczynnym wpływie na intelekt, a także pewność siebie. Co więcej niektórzy twierdzą, że częste dotykanie tego kamienia potrafi pozytywnie wpłynąć na brak zdecydowania, a także zaufania w stosunku do podejmowanych decyzji. W starożytności głoszono, że markazyt ma moc neutralizowania negatywnej energii. Miał i ma on również chronić przed niebezpieczeństwem.

Do jakiej stylizacji kolczyki z markazytami?

Kolczyki z markazytami to biżuteria sprawdzająca się w stylizacjach wieczorowych. Wyjście na elegancki bankiet, czy też bal sylwestrowy to moment kiedy można zabłysnąć. Warto jednak zadbać o to, by kolczyki nie musiały konkurować z innym rzucającym się w oczy elementem ozdobnym. Także materiał sukienki powinien być gładki i jednokolorowy. Ewentualnie jeśli będą to modele bardziej subtelne to sprawdzą się także na wyjścia z przyjaciółmi, czy rodzinne przyjęcie. Z całą pewnością we wszystkim stylizacjach kolczyki z markazytami będą nadawały kobiecie szyku i elegancji.

Kolczyki z markazytami – jak o nie zadbać?

Nie ulega wątpliwości, że o biżuterię z tego rodzaju kamieniem należy szczególnie dbać. Przede wszystkim powinna ona unikać kontaktu z wodą i innymi cieczami. Wszystko przez to, że markazyty osadza się w kolczykach najczęściej za pomocą cementu jubilerskiego, który może ulec rozpuszczeniu. Z kolei by na kolczykach z markazytami nie pojawiały się nieestetyczne rysy należy przechowywać je w miękkiej tkaninie lub pojedynczej kasetce. Warto zauważyć, ze jeśli kamień jest w towarzystwie srebra to szczególnie należy zadbać o jak najmniejszy kontakt z zanieczyszczeniami. Wszystko przez to, że srebro z nimi reaguje. Czyścić taką biżuterię należy suchą lub lekko wilgotną miękką szmatką. Nie powinno się natomiast stosować żadnych płynów, czy ultradźwięków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here