Męska korona – współczesny snapback

Kojarzycie czapki z prostym daszkiem, regulowanym z tyłu? To oczywiście snapbacki, czapki początkowo popularne zwłaszcza wśród młodych ludzi z kręgów kultury hip-hop i deskorolkowców, dziś to element stylizacji widoczny powszechnie również u osób niezwiązanych ze sztuką ulicy. Jaka jest historia snapbacków i skąd wzięły się na polskich ulicach? Aby poznać ich genezę musimy przenieść się na inny kontynent i poznać sport, który w Europie nie jest szczególnie popularny – amerykański baseball.

Krótki zarys historyczny i cecha, która wymusiła zmianę stylu

World Series 1903 były pierwszymi meczami finałowymi baseballu we współczesnych czasach. Boston i Pittsburgh stosowały się do nowo ustalonych reguł gry – a także inicjowały nowy kod ubioru. Styl mężczyzn na trybunach był jeden – dopasowany do wyższych wymogów. Widzowie nosili „derby, żeglarskie kapelusze czy inne bardziej formalne nakrycia głowy, ewentualnie czapki w kratę. Każdy styl sygnalizował wyraźną tożsamość społeczną. Całe szczęście wszystkie są obecnie traktowane głównie jako eksponaty muzealne, które upadły na korzyść czapki, która zapewnia swobodę i pocieszające poczucie bezklasowości. Biorąc pod uwagę amerykański kult młodości, populistyczne preferencje dotyczące nieformalności i rodzimej skłonności do sportowego charakteru, pojawienie się snapbacka jako korony zwykłego człowieka było nieuniknione.

Powszechność snapbacków

Obecnie ciężko nie zauważyć w letnie miesiące, iż czapki z daszkiem, a zwłaszcza snapback stały się bardzo popularne i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie miały swój początek. Parki, droga do szkoły, centrum handlowego, koncerty, bary i wiele innych miejsc integracji społecznej obfitują wręcz w idealne przykłady, jak czapka stała się nie tylko nakryciem chroniącym głowę przed słońcem, ale przede wszystkim nieodłącznym elementem stylizacji. Nie tyczy się to jedynie mody streetwearowej, czy subkultury hip – hopowej, ale całej społeczności młodzieżowej i nie tylko. Obecne czasy nie wymagają od nas abyśmy na co dzień trzymali się formalnego stylu, obecnie chodzi o komfort, wygodę i poczucie własnego stylu, trochę na luzie i trochę świeżego – a taki styl promuje głównie młodzież.

Powszechność snapbacków

Zalety i poczucie wspólnoty

Jak widać nikt nie żałuje, iż snapback stał się elementem garderoby. Snapback może podkreślać nasz styl, ale także zapewnić nam poczucie jakiejś przynależności. Czy będzie to wytwórnia muzyczna, klub sportowy, a może po prostu podkreślenie „jestem entuzjastą streetwearu”, bądź „deskorolka do moje życie”, albo jeszcze inaczej „snapback dla miłośnika rapu jest jak korona, której nie powinno się zdejmować z głowy”. Oczywiście interpretacja pozostaje wolna. Także jak widać, nie tylko o styl, ale również o wyrażanie siebie i swoich zainteresowań bądź wsparcia dla drużyn sportowych można uzyskać dzięki noszeniu snapbacka. Statystycznie najlepiej sprzedającą się czapką baseballową w Europie i Azji jest Major League.

Polski rynek czapek z daszkiem

W polskich sklepach streetwearowych, tych stacjonarnych jak i online znajdziemy szeroką ofertę snapbacków. Półki w sklepach wręcz uginają się od ich ilości, zaś sklepy internetowe to iście puszka Pandory. Na polskim rynku oferta młodzieżowych czapek – snapbacków- to wachlarz popularnych i cenionych marek hiphopowych z kraju i zagranicy. W sklepach dostępne są zarówno najnowsze kolekcje, jak i limitowane modele czapek z daszkiem marek takich jak Starter, Mitchell & Ness, New Era, Boop i wielu innych. Do tego warto dodać, że sporym plusem są liczne promocje, z których bardzo często opłaca się skorzystać i zakupić snapbacka specjalnie dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here