Myśląc o jakości okien, brane są pod uwagę ich parametry, którymi charakteryzuje się sam produkt. Oczywiście o samych oknach, w dużej mierze decyduje ich poprawność produkcji i konstrukcja wykonania, ale ważną składową, regulującą ich funkcjonalność jest także montaż. Wykonawca, podejmujący się zamontowania stolarki okiennej w otworach budynku jest odpowiedzialny za dobór takich metod i użycia właściwych budulców, aby użyteczność okien była funkcjonalna przez lata. Rękojmia montażystów polega na poprawnym wykonaniu instalacji robót stolarki okiennej i zapewnieniu ich dalszej wodoszczelności, oraz właściwym poziomie przenikania powietrza, po połączeniu okien z fasadą budynku.
Tylko obliczenia, nic „na oko”
Wykonania montażu okien nie można sprowadzić do wszystkich typów, ani tych samych modelów, pochodzących od różnych producentów, dlatego istotne w dowodzeniu poprawnego montażu są badania, które opierają się na liczbach. Sposób obliczeniowy ilustruje właściwe poziomy wodoszczelności i przepuszczalności powietrza, gdzie szczególne znaczenie ma materiał z jakiego został wzniesiony budynek. Tylko rachunki mogą jednoznacznie stwierdzić, jakie w montażu stolarki powinny zostać dobrane materiały, siła nacisku i szczelność.
Montaż okien raz a dobrze w ścianie gazobetonu
Przeniesienie sił od obciążeń pochodzących od ciężaru konstrukcji oraz ciśnień prędkości wiatru w murach, których konstrukcja została wykonana z betonu komórkowego, uzyskano przy użyciu ciepłych parapetów oraz kotew stalowych i łączników mechanicznych. Zabezpieczenia przed utratą ciepła w poszczególnych strefach montażu wykonano z pomocą powłok uszczelniających z punktowym zastosowaniem folii paroizolacyjnej w strefie wewnętrznej, pianki poliuretanowej w strefie środkowej, a także wodoodpornej folii paroprzepuszczalnej z punktowym zastosowaniem powłok uszczelniających w strefie zewnętrznej.
Montaż okien w Porothermie
W budynkach wykonanych z pustaków ceramicznych Porotherm stosuje się przenoszenie sił od obciążeń, które pochodzą z wagi konstrukcyjnej okien, oraz ciśnień atmosferycznych i siły wiatru, przez zastosowanie ciepłych parapetów i śrub ramowych. Do uszczelnień stosowana jest folia paraizolacyjna w środku budynku, pianka poliuretanowa w warstwie łączącej, oraz folia wodoodporna z zastosowaniem powłok uszczelniających na zewnątrz.
Wydawać by się mogło, że sama technika montażu jest identyczna, jednak liczby mówią co innego. Odpowiednia ilość używanych izolatorów ciepła, oraz nacisk gwarantujący szczelność okien są inne dla każdego typu konstrukcji budynku, wielkości okien, oraz ich profili. Nie można zatem jednoznacznie określić jednego mianownika montażu, ponieważ każda usługa powinna opierać się na indywidualnych obliczeniach.
Przeszkody na drodze obliczeń
Są jednak przeciwności, które czasem zaburzają poprawne wykonanie badań nad szczelnym montażem okien. Należy do nich między innymi niekontrolowana infiltracja powietrza przez połączenia pustaków lub cegieł, budujących ścianę budynku. Zdarza się tak czasem, mimo poprawnego postawienia murów, ale w znaczącym stopniu uniemożliwia to przeprowadzenie obliczeń. Środkiem zaradczym w tej sytuacji jest jedynie usunięcie nieszczelności ściany, poprzez zredukowanie ilości otworów, powodujących infiltrację powietrza.
Edukacja inwestorów
Świadomość konsumencka dotycząca badań nad prawidłowym montażem okiem wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Decydując się na zakup okien, inwestorzy polegają na informacjach sprzedawcy i mało kiedy zwracają uwagę na parametry, jakie powinny być stawiane na pierwszym miejscu. To samo tyczy się samego montażu. Ufając zatrudnionej ekipie monterskiej, właściciel budynku nie myśli, lub nie ma wiedzy w temacie obliczeń, które powinny być wykonane, zanim okna znajdą się w ścianach domu. Wiedząc jednak o matematycznych funkcjach, które powinny zostać wykonane, warto tak dobierać specjalistów, aby ci wykazywali umiejętności przeprowadzenia wspomnianych badań i na nich opierali wykonanie swojej usługi.
źródło: https://prawidlowymontaz.pl/badanie-szczelnosci-montazu