Najlepsze dyski NVMe SSD

Dyski SSD korzystające ze złącza M.2 osiągają prawdziwie zabójcze prędkości zapisu i odczytu danych. Przyjrzyjmy się temu, co stoi za ich sukcesem, a także przykładowym „bestiom”, które są w stanie zupełnie zmienić oblicze każdego „buildu” komputerowego.

Co stoi za sukcesem dysków NVMe?

Możliwości portu M.2 NVMe są naprawdę imponujące. To dzięki temu rozwiązaniu współczesne dyski SSD są w stanie osiągać tak zabójcze prędkości. Do niedawna limitem dla wydajności pamięci flash było złącze SATA. Ma ono pewną ograniczoną przepustowość. Jakkolwiek w przypadku dysków HDD SATA sprawdzało się świetnie – starsze generacje tych urządzeń nie osiągały tak dużych prędkości przesyłu, by w pełni móc skorzystać z tej technologii, jednak współcześnie ten sposób transmisji danych jest jedynie przeszkodą. Kiedy zdejmiemy to ograniczenie, okazuje się, że mamy do czynienia z dyskami o nawet 30-krotnie wyższej prędkości odczytu i zapisu danych. A topowe modele pozwalają na jeszcze więcej.

Aktualnie dyski NVMe SSD sprawdzają się przede wszystkim w konstrukcjach dla profesjonalistów, graczy i osób, które oczekują bezwzględnie wysokiej wydajności. Jeśli jednak mamy płytę główną, która kupowana była spory czas temu, istnieje ryzyko, że nie ma ona złącza M.2. Jest to stosunkowo nowy standard. Natomiast jeśli zdecydujemy się na zakup nowej płyty głównej, warto szukać modelu ze standardem PCIe 4.0. Dzięki temu te modele SSD, które dopiero mają pojawić się na rynku, będą mogły pokazać pełnię swej klasy w naszym komputerze. Na razie jednak niewiele dysków korzysta z tej technologii.

Dyski  Samsung korzystające ze złącza M.2 NVMe

Wysokiej klasy dyski NVMe SSD, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania idealnego dopełnienia swojej konstrukcji, to m.in.:

Samsung 980 Pro PCIe 4.0 – jeśli zostanie sparowany z odpowiednią płytą główną, jest on w stanie osiągać szalenie wysokie prędkości odczytu i zapisu. Jest to dysk, który możemy nabyć w wariancie 250 GB, 500 GB i 1 TB. Jego prędkość zapisu wynosi nawet 5000 MB/s. Natomiast odczyt to niesamowite 7000 MB/s. Jest to bardzo imponujący rezultat. Producent zadbał także o to, by przy takiej wydajności nie okazało się, że dysk padnie ofiarą wysokiej temperatury. Dlatego został on wyposażony w standard Dynamic Thermal Guard.

Samsung 970 EVO Plus NVMe – jest to dysk, który dostępny jest jako magazyn 500-gigabajtowy, 1-terabajtowy lub 2-terabajtowy. Wykorzystuje on nowoczesny standard Samsung V-NAND. Jego prędkość w odczycie sekwencyjnym to nawet do 3500 MB/s. Natomiast zapis w jego przypadku wynosi do 3200 MB/s. To produkt, który szczególnie cenią sobie gracze i profesjonaliści. Mamy tu dostęp do topowej specyfikacji w bardzo atrakcyjnej cenie (jak na dysk NVMe).

Samsung 960 PRO NVMe – to model, który sprawdza się jako codzienne wsparcie w komfortowym użytkowaniu komputera. Jest to dysk, który nie dorównuje powyższym swoim zaawansowaniem, rekompensuje to jednak atrakcyjną ceną. Wyposażony jest on co prawda w standard Samsung V-NAND – podobnie jak 970 EVO. 960 PRO dostępny jest jako dysk 1-terabajtowy, 512-gigabajtowy lub 2-terabajtowy. Charakteryzuje go bardzo szybki odczyt – do 3500 MB/s i nieco wolniejszy zapis – 1500 MB/s, wciąż nieosiągalny dla dysków SSD bazujących na złączu SATA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here