nakładka na sedes

Większość maluchów odrzuca pieluchy w drugiej połowie trzeciego roku życia. W przypadku dziewczynek może to nastąpić wcześniej, ponieważ zaczynają one wcześniej panować nad swoimi zwieraczami. Do nauki samodzielnego korzystania z toalety przyda się nocnik, a później nakładka na sedes. Zdarzają się jednak przypadki, że maluchy uciekają od nocniczków, jak się wtedy zachować?

Dlaczego dziecko nie chce korzystać z nocnika?

Nocnik i nakładka na sedes to niezbędniki w domu małego dziecka. W czasie, kiedy maleństwo staje się bardziej świadome reakcji swojego ciała, warto rozpocząć wprowadzanie zmian. Problem pojawia się, jeśli dziecko z ogromną niechęcią podchodzi do innego sposoby wypróżniania niż pieluszki. Jak zachować się w takiej sytuacji? Otóż najważniejsze jest odpowiednie podejście. Nie należy bombardować malucha mówieniem o nocniku, powoduje to jeszcze większy stres i złe samopoczucie dziecka.

Często się zdarza, że dziecko nie chce korzystać ani z nocnika, ani z nakładki na sedes. Przeważnie jest to spowodowane strachem przed nowymi rzeczami. Małe dzieci potrzebują więcej czułości, więc im więcej napięcia powoduje nauka czystości, tym gorzej im się kojarzy. Warto w takich sytuacjach zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej jest zachować naturalny przebieg nauki, łagodne nastawienie w połączeniu z powolnym oswajaniem sprawi, że w niedługim czasie nakładka na sedes stanie się koniecznością w toalecie.

Jak zachęcić malucha do nocniczka?

Po pierwsze musisz zadbać, żeby dziecko oswoiło się z nocnikiem, czy nakładką na sedes. Rodzic powinien rozmawiać z dzieckiem i spokojnie przekazać maluchowi informacje o tym, do czego służy nocniczek. Pamiętaj, aby nie zostawiać dziecka samego podczas prób korzystania z nakładki na sedes. Jeżeli Twojemu dziecku uda się skorzystać z nocnika w ciągu pierwszych kilku prób, koniecznie wychwalaj jego zachowanie i nagradzać maleństwo. Dzięki temu maluch będzie wiedział, że może liczyć na pochwałę i zdecydowanie chętniej będzie podchodził do nocniczka.

Istnieje wiele różnych możliwości, które pozwalają szybko i sprawnie nauczyć dziecko korzystania z toalety. Dobrym sposobem na naukę będzie pokazanie dziecku przez rodziców czy starsze rodzeństwo jak korzystać z nowego urządzenia. Dzieci uwielbiają naśladować starszych członków rodziny, dlatego znacznie łatwiej będzie przekonać malucha do nauki nowych umiejętności. Doskonale sprawdzi się do tego nakładka na sedes, która pozwoli dziecku dokładnie odwzorowywać czynności, które wykonują starsi członkowie rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here