Nawilżanie czy oczyszczanie – jak dbać o powietrze w naszym domu?

0
3182

Przyjemny dom to zdrowy dom. A na to, czy atmosfera w naszym domu jest dla nas przyjazna, bardzo często decydują rzeczy niedostrzegalne, takie jak chociażby powietrze. Zbyt suche czy zbyt wilgotne powietrze nie tylko sprawia, że czujemy się źle w naszych czterech ścianach, ale również negatywnie działa na nasze rośliny, a nawet meble. Co więc zrobić, żeby nasze mieszkanie było przytulne i przyjazne? Podpowiadamy, jakie urządzenia elektryczne mogą wspomóc dbanie o jakość powietrza.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza – różnice

Jak można łatwo się domyślić po nazwach obu urządzeń, ich rola jest zupełnie inna. Oczyszczacz oczyszcza, a nawilżacza nawilża. Dlaczego zatem występują one razem? Ponieważ często można kupić takie urządzenia, które łączą obie te funkcje.

Oczyszczacz powietrza – co to jest i jak działa?

Podstawowa zasada jego działania jest stosunkowo prosta. Oczyszczacz zasysa powietrze z pomieszczenia, a następnie przepuszcza przez system filtrów i uwalnia je z powrotem. Dzięki temu możemy oddychać powietrzem pozbawionym takich alergenów jak sierść czy roztocza oraz szkodliwego pyłu i dymu. Jakie filtry znajdziemy wewnątrz oczyszczacza? Zależy to od konkretnego modelu, ale wybierać można spośród filtrów węglowych, HEPA, fotokatalitycznych i elektrostatycznych. Sprawdź, jakie oczyszczacze powietrza znajdziesz w Neo24: https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/oczyszczacze-powietrza.html

Co musisz wiedzieć o nawilżaczu powietrza?

Nawilżacz powietrza jest konieczny w trakcie okresu grzewczego, kiedy nawilżenie powietrza spada poniżej 40 procent. Dlaczego? Zbyt suche powietrze wywołuje podrażnienia śluzówki, czyli poczucie suchego nosa. Może również przyczynić się do zapalenia gardła.

Jak działa nawilżacza?

Wybrać można spośród trzech rodzajów urządzeń: nawilżacze ultradźwiękowe, które emitują „zimną mgiełkę”, nawilżacze parowe produkujące parę wodną oraz nawilżacze ewaporyzacyjne, których działanie jest praktycznie niewidoczne. Nawilżacze dostępne w Neo24 znajdziesz pod adresem https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/nawilzaczepowietrza.html.

Czy nawilżacz jest zdrowy?
Jak najbardziej! Niezdrowe jest przesuszenie powietrza, dlatego każdy sposób zmiany tego stanu rzeczy korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Nawilżacza elektroniczny jest znacznie skuteczniejszą metodą niż kładzenie na kaloryferach mokrych ręczników.

Dla kogo oczyszczacz, komu nawilżacz?

Urządzenie oczyszczające powietrze przyda się w domu każdego alergika. Dzięki niemu oddychanie nie będzie im sprawiało problemu, nawet jeśli w tym samym mieszkaniu przebywa zwierzę. Nawilżacz natomiast przyda się w okresie grzewczym wszędzie tam, gdzie pomieszczenie ogrzewane jest za pomocą kaloryferów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here