Oryginalne ubrania a repliki - jaki jest stan prawny w Polsce?

Podrabianie markowych ubrań jest kradzieżą, którą w różnych krajach każe się inaczej. W zależności od tego, na jakim etapie dana osoba dopuszcza się tego przestępstwa, konsekwencje są różne. Nie tylko producenci i importerzy mogą mieć nieprzyjemności, ale także osoby nabywające takie ubrania – szczególnie, że bardzo często są one kiepskiej jakości.

Produkcja i import replik – z czym się to wiąże?

Zarabianie na czyjejś, wyrabianej od lat marce, jest przestępstwem gospodarczym i czynem nieuczciwej konkurencji. Wiąże się to także z kradzieżą autorskiego projektu danego projektanta, co również jest karalne. O ile w krajach azjatyckich to prawo jest mniej rygorystyczne, to np. w Europie, szczególnie we Francji za handel podrobionymi ubraniami, a nawet za samo noszenie podróbek grozi kara grzywny nawet do 300 tysięcy Euro. W Polsce za wprowadzenie podrobionych produktów do obrotu grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli sąd uzna, że handel podróbkami to nasze stałe źródło dochodu, to takie zachowanie jest karane karą pozbawienia wolności do lat 5. Dodatkowo, dany producent oryginalnej odzieży może ubiegać się o odszkodowanie od przestępcy. Oczywiście te nakazy omijane są w turystycznych miejscowościach, na bazarach i targach w Grecji, Egipcie, czy Turcji, gdzie na ten proceder władza przymyka oko, by jak najbardziej wzmocnić kulejącą gospodarkę. Wwożenie do Polski takich pamiątek z podróży jest legalne, jednak ich sprzedaż już nie, dlatego też należy stale mieć się na baczności, przyjmując zamówienia na torebki, zegarki, czy koszulki polo od znajomych. 

Oryginał a replika – czym się różnią?

Oryginalne ubrania charakteryzują się przede wszystkim tym, że są one wykonane z najwīzszej jakości materiałów. Tak jest właśnie w przypadku odzieży oferowanej przez np. renomowany sklep VIP Brands, gdzie znajdują się tylko i wyłącznie oryginalne produkty. Dzięki dokładnemu zaprojektowaniu i wyprodukowaniu ubrań z funkcjonalnych tkanin, są one w zależności od rodzaju przewiewne lub ciepłe, dlatego też ich cena jest znacznie wyższa niż odzieży z sieciowych sklepów. Repliki zaś wykonywane są zazwyczaj z kiepskiej jakości tkanin, a tylko wzór danego modelu ubrania i znaczek pokrywa się z tym i oryginalnymi. Wykończenie takich ubrań też nie jest idealne – bardzo często krój jest niesymetryczny, a nitki bardzo szybko się próją. By uniknąć kar za sprzedaż i produkcję podrobionych ubrań bardzo często producenci decydują się na podrobienie tylko i wyłącznie np. wzoru, bez umieszczania loga. Takie rzeczy tylko z daleka mogą przypominać oryginał, jednak bardzo szybko zdradzają one swoje przestępcze pochodzenie. Oczywiście istnieją bardzo dobrze wykonane podróbki, które zawierają w sobie cały szereg charakterystycznych dla rzeczy cech, jak jakość materiału, odcień, czy też dokładnie skrojony fason, ale nadal będzie to po prostu oszustwem i kradzieżą własności intelektualnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here