Gwarancją prawidłowej eksploatacji i bezpieczeństwa samochodu za kierownicą jest regularny i odpowiedni serwis oraz zaufany warsztat.
Należy pamiętać o tym, że punktualny przegląd wszystkich podzespołów samochodu wpływa na jego bezpieczeństwo, komfort i wartość.
Badania techniczne są obowiązkowe, co reguluje Kodeks Drogowy. Ich koszt i zakres także są z góry ustalone. Mają wyeliminować z użytku te pojazdy, których używanie zagraża bezpieczeństwu. Jeśli auto nie przejdzie testu, w stacji kontroli zatrzymają Twój dowód rejestracyjny i odeślą go do odpowiedniego wydziału komunikacji.

Po usunięciu wszystkich usterek ponownie zrób badania i dopiero jeśli auto je przejdzie, odzyskasz dowód. Zdarza się, że usterki są mniej poważne i nie zagrażają bezpieczeństwu, wówczas dowód dostaniesz, ale bez wpisu. Stempel uzyskasz dopiero, gdy je naprawisz. Za ich ponowne sprawdzenie musisz zapłacić ponownie. Lepiej więc upewnić się przed przyjazdem na stację diagnostyczną, że np. wymieniliśmy wszystkie zużyte żarówki, czy sprawdziliśmy stan opon.

Jeśli masz nowe auto, pierwsze obowiązkowe badanie techniczne robisz dopiero po trzech latach od daty pierwszej rejestracji. Kolejne po 2 latach jego używania, a potem co roku. Jeżeli masz auto na gaz czyli z instalacją LPG, badania techniczne musisz robić co roku, nawet w nowym samochodzie.

Badanie techniczne jest krótkie, dotyczy przede wszystkim bezpieczeństwa i wielu rzeczy po prostu w nim nie widać. Samochód wymaga dokładniejszego przeglądu, podczas którego sprawdza się wszystkie elementy poszczególnych układów auta, specyficzne dla danego modelu, według określonych procedur. Na przykład elementy elastyczne, czy nigdzie nie są sparciałe; czy jest odpowiednia grubość okładzin, nie ma luzów, wycieków. Podczas przeglądów wymieniany jest olej silnikowy i filtry, uzupełniane płyny eksploatacyjne i sprawdzane mocowanie kluczowych elementów.

Jeśli auto jest na gwarancji, producent określa częstotliwość przeglądów. Po gwarancji również daje sugestie co do tego, kiedy najlepiej sprawdzić stan techniczny. To zależy też od tego, jak eksploatujesz samochód. Warto korzystać z różnych sezonowych promocji, które oferują dealerzy. Najczęściej prowadzą akcje zima i lato, co pozwala dobrze przygotować się do jazdy w różnych warunkach. O przegląd możesz poprosić w każdym warsztacie samochodowym. Wybieraj jednak te sprawdzone!

Co można otrzymać wykonując przegląd w sprawdzonym serwisie Abpol:
– pewność własnego bezpieczeństwa za kierownicą
– minimalizację kosztów i czasu na naprawę
– gwarancję wykonania wszystkich punktów serwisowych
– naprawę wszystkich usterek
– pomoc oraz doradztwo w utrzymaniu auta w odpowiedniej kondycji technicznej
– doradztwo poprzez profilaktykę

all-moto.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here