W Polsce osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zmuszone są płacić wysokie składki na ZUS. Obecnie jest to kwota przekraczająca 1200 zł miesięcznie. Na szczęście w początkowym okresie można płacić mniej i jest to kwota około 520 zł. Ta niższa kwota to preferencyjny ZUS który można płacić przez pierwsze 24 miesiące. Jeśli ktoś rozpoczyna działalność gospodarczą w środku miesiąca to będzie mógł płacić preferencyjne składki przez 25 miesięcy. Po tym czasie trzeba udać się do inspektoratu ZUS i dokonać pewnych formalności. Nie wszyscy przedsiębiorcy są tego świadomi i myślą, że przejście na zwykły ZUS jest automatyczne. Tymczasem trzeba wykonać trzy kroki:
1. Składamy druk ZUS ZWUA, który służy do wyrejestrowania płatnika składek. Do wyrejestrowania służy kod 05 70 00 i mamy na to 7 dni od momentu utraty prawa do małego ZUS-u.
2. Składamy druk ZUS ZUA, który jest drukiem rejestracyjnym. Tutaj posługujemy się kodem 05 10 00 i również mamy na to 7 dni od chwili gdy zaczną nas obowiązywać wyższe składki.
3. Składamy druk ZUS DRA za pierwszy miesiąc, w którym będziemy opłacać standardowe składki. Druk służy do tego aby wyliczyć podstawę do wyliczania składek. W tym przypadku mamy 10 dni czasu od skończenia się miesiąca za który dotyczą nas składki.
Płacenie standardowego ZUS-u jest uciążliwe zwłaszcza dla małych firm. Na szczęście rząd zapowiada korzystne zmiany od 2019 roku dla tych podmiotów, których obroty nie przekroczą określonego limitu.

fineso.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here