Dla wielu z nas Kraków to piękne kamienice, wiekowe świątynie oraz imponujące rezydencje, w których przed wiekami mieszkali członkowie najważniejszych rodów polskich. Błędem jest jednak zakładanie, że tylko takie atrakcje czekają na nas w małopolskiej stolicy. Kraków może się przecież okazać bardzo ciekawym celem wycieczki dla tych osób, które fascynują się techniką, jej historią oraz zabytkami, które pozwalają poszerzać wiedzę na jej temat. Jednym z tych obiektów, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest zespół gazowni miejskiej. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Zespół gazowni miejskiej w Krakowie to miejsce, w którym można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat tego, w jaki sposób dawniej oświetlano miejskie ulice. Wiadomo, że o oświetleniu ulicznym w małopolskiej stolicy można mówić dopiero od XIX wieku. Wcześniej w Krakowie korzystano z lamp oliwnych i naftowych. W chwili, gdy pojawiła się możliwość skorzystania z lamp gazowych, przystąpiono do budowy gazowni miejskiej. Powstała ona w połowie XIX wieku na terenie krakowskiego Kazimierza, a pierwszym sukcesem związanym z jej działalnością było ustawienie gazowych latarni na Rynku Głównym.

Do dziś Kraków, tak chętnie odwiedzany przez wycieczki z całego świata, może się pochwalić ciekawymi budynkami, które przypominają o tak ważnej gazowni. Są to m. in. takie obiekty, jak budynek dyrekcji, kotłownia oraz fabryka amoniaku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here