Strażak praca

Wiele osób podziwia pracę strażaków. Są odważni, odpowiedzialni i godni zaufania. Działają pod presją i często ratują życie. Niektórzy ludzie myślą tylko, że są oni obecni przy gaszeniu pożarów, lecz mają wiele więcej obowiązków. Strażacy są przy wypadkach samochodowych, pomagają ludziom przy powodziach, usuwają połamane drzewa z dróg, które przewaliły się w skutek silnego wiatru.
Wiele młodych osób zadaje sobie pytanie jak zostać strażakiem? Czy trzeba ukończyć jakieś kursy, a może ukończyć szkołę specjalną? Najpierw trzeba szkolić się jako kandydat. Aby móc aplikować do straży trzeba zostać kandydatem, który musi spełniać określone warunki:

– Musi on być pełnoletnim obywatelem Rzeczypospolitej
– Jest odporny na stres
– Umie działać pod presją
– Posiada minimalne wykształcenie średnie

Dalej przechodzi on postępowanie kwalifikacyjne, czyli wszelkiego rodzaju testy sprawnościowe, rozmowę kwalifikacyjną oraz badania medyczne. Po tym wszystkim można stwierdzić, czy wybrana osoba nadaje się na strażaka czy też nie.
Aby uzyskać stopień strażaka należy spełnić te wszystkie kryteria, odbyć trzyletni staż oraz ukończyć odpowiednie kursy.
Ukończenie dwuletniej szkoły aspirantów pozwoli na awansowanie w zawodzie. Aby ukończyć tą szkołę należy odbyć egzaminy z chemii i fizyki, zaliczyć test sprawnościowy oraz przejść badania psychologiczne.

W Polsce istnieją 3 takie szkoły, które szkolą aspirantów:
– Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
– Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
– Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie

Chcąc szkolić się na najwyższe stopnie strażaka należy ukończyć Szkołę Główną Służb Pożarniczych w Warszawie. Aby dostać się na te studia trzeba osiągnąć dobre wyniki z matury. Studia te opierają się na czteroletnich studiach inżynierskich oraz dwuletnich magisterskich co w sumie daje nam 6 lat nauki.

Zarobki strażaka na początku nie są zbyt atrakcyjne, jednak wyższy, wykształcony strażak jest w stanie zarobić do 10 000zł. Atrakcyjną rzeczą jest emerytura w młodym wieku, ponieważ strażak musi przepracować tylko 15 lat.

www.smakowisko.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here