Z jakimi atrakcjami kojarzona jest Wieliczka? Dla wielu turystów ta miejscowość to przede wszystkim słynna kopalnia soli, która już w czasach średniowiecza pracowała pełną parą i pozwalała mieszczanom z Krakowa pomnażać swe majątki. Warto jednak pamiętać, że wycieczki do Wieliczki nie trzeba ograniczać tylko i wyłącznie do wizyty w solnych podziemiach. Wszak i na powierzchni czekają na zwiedzających nie lada atrakcje i zabytki, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Atrakcją, która z pewnością może oczarować wielu turystów, jest zamek królewski, zwany potocznie żupą. Powstał on w XIII wieku i od początku związany był z kopalnią soli. To właśnie w murach tego zamku urzędowała dyrekcja kopalni, która miała tak ogromny wpływ na losy Wieliczki i gwarków pracujących w tutejszych podziemiach. Zamek ten do dziś ma się czym pochwalić, a urządzone w jego murach muzeum przyciąga ciekawymi ekspozycjami. Wizyta w tym muzeum to wyjątkowa szansa na zapoznanie się z zamkowymi wnętrzami, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje gotycka sala, znana jako Izba Grodzka. Dumą tego obiektu jest jednak kolekcja solniczek, która może oczarować każdego.

Wieliczka to również takie atrakcje, jak piękny rynek z malowniczymi kamieniczkami oraz obraz 3D, dzięki któremu można spojrzeć z wyjątkowej perspektywy na tutejszą kopalnię. To piękny park i ciekawe pomniki, to drewniany kościółek oraz kopalniane szyby, które w krajobrazie tej części Małopolski zajmują bardzo ważne miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here