Schorzenia układu ruchu, które dotykają kości, stawów oraz tkanek łącznych, są specjalnością lekarza reumatologa. Kiedy należy udać się do jego gabinetu? Jak odbywa się wizyta?
Czym jest reumatologia?
Pod pojęciem reumatologii znajduje się dział medycyny, który skupiony jest na schorzeniach reumatycznych. Do tego typu schorzeń zaliczają się także choroby zapalne, metaboliczne, zwyrodnieniowe.
Reumatologia zajmuje się przede wszystkim chorobami dotykającymi:
– Kości,
– Stawów,
– Tkanki łącznej.
Lekarz, który trudni się diagnostyką, a także leczeniem oraz profilaktyką chorób reumatycznych, określany jest jako reumatolog. Z jego pomocy można skorzystać w ramach wizyt finansowanych z NFZ oraz prywatnie.
Kiedy udać się do reumatologa?
Wizyta u lekarza specjalizującego się w reumatologii jest wskazana wtedy, gdy odczuwane są objawy dotykające kości, stawów oraz tkanki łącznej. Objawy te jednak często są dość niespecyficzne, co powoduje, że pacjenci czasami trafiają do lekarza z opóźnieniem.
Wśród objawów, które warto skonsultować z lekarzem reumatologiem, znajdują się między innymi:
– Bóle stawowe, kostno-stawowe,
– Obrzęki stawów,
– Gorączka, dreszcze o niewyjaśnionej przyczynie,
– Zwyrodnienia stawów,
– Trudności w poruszaniu kończynami,
– Zmiany skórne w okolicy stawów, na przykład wysypki,
– Przemęczenie o niewyjaśnionej przyczynie.
Warto też wskazać, że choroby reumatyczne często dają objawy ze strony innych narządów, na przykład nerek, serca czy płuc, wywołując wielonarządowe zapalenia.
Jak przebiega wizyta u lekarza?
Gdy konieczna jest wizyta u lekarza jak reumatolog, warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi ofertami gabinetów. Najszybciej do specjalisty można dostać się prywatnie. Niestety, w ramach NFZ czas oczekiwania na konsultację może trwać miesiącami.
Wizyta u lekarza tej specjalności dzielona jest na dwie części, czyli na wywiad lekarski oraz na badanie. W trakcie wywiadu lekarz pyta pacjenta o jego dolegliwości, czas ich pojawienia się, dotychczasowe schorzenia, choroby występujące w rodzinie. W trakcie badania lekarza ogląda i dotyka miejsca, których dotyczy schorzenie. Może także zalecić on dodatkową diagnostykę, na przykład w ramach wykonania badań krwi, badań USG czy RTG w zależności od wskazań.
Leczenie chorób reumatycznych polega głównie na stosowaniu odpowiednich leków o właściwościach przeciwzapalnych. Pozwalają one na zmniejszenie dolegliwości oraz poprawiają codzienny komfort życia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.