cellulit

Cellulit wbrew pozorom nie jest ściśle powiązany z nadwagą. Może występować nawet u zgrabnych kobiet. Dlaczego tak się dzieje i jak z nim skutecznie walczyć?

Wstrętne tkanki 

Powodem, dla którego to kobiety, a nie mężczyźni borykają się z cellulitem jest budowa tkankowa. Cellulit powstaje w wyniku zachwiania równowagi pomiędzy magazynowaniem, a uwalnianiem tłuszczów. Magazynowanie tłuszczu jest dla naszego organizmu zabezpieczeniem na “gorsze czasy”, niestety, jeśli tłuszczu magazynujemy za dużo, adypocyty (komórki tłuszczowe) zaczynają się nadmiernie rozrastać. Z czasem struktura tkanek wokół komórek tłuszczowych się zmienia i na włóknach kolagenu odkładają się cukry, co z kolei prowadzi do utraty jędrności skóry oraz pojawienia się złogów tłuszczowych. Adypocyty zwiększają objętość i uciskając włókna, prowadząc do deformacji na powierzchni i wewnątrz skóry – w ten sposób pojawia się charakterystyczna pomarańczowa skórka. 

Przyczyny powstawania cellulitu są niestety również silnie związane ze stylem życia, który  może pomagać lub przeszkadzać w jego formowaniu. Hormonalna terapia antykoncepcyjna, złe nawyki pielęgnacyjne czy siedzący tryb życia są dla cellulitu “zielonym światłem”. Warto jednak zauważyć, że naukowo trudno jest oszacować udział poszczególnych elementów w powstawaniu cellulitu – należy wziąć także pod uwagę czynniki indywidualne, takie jak obciążenie genetyczne czy skuteczność stosowanych działań profilaktycznych. 

Jak pomagamy sobie w “hodowaniu” cellulitu?

Wbrew pozorom nawet kobiety bardzo aktywne fizycznie mogą być posiadaczkami widocznego szpecącego cellulitu. To tzw. cellulit wodny, którego widoczność jest silnie związana z cyklem miesiączkowym i genetycznymi uwarunkowaniami, a znacznie mniej z podwyższonym poziomem tłuszczu. Jeśli jednak wziąć pod uwagę czynniki, które niemal zawsze sprzyjają powstawaniu cellulitu, należałoby w pierwszej kolejności prześledzić dietę kobiet, które zmagają się z pomarańczową skórką. Sprzymierzeńcem cellulitu zawsze są cukry i sól – to one sprawiają, że tłuszcz pod skórą aktywniej się rozwija. Na produkcję kolagenu zdecydowanie wpływają konserwanty, aromaty i barwniki dodawane do żywności. 

Idealne warunki do pogłębiania się cellulitu to nie tylko zła dieta, ale także siedzący tryb życia, stosowanie hormonów oraz pielęgnacji za pomocą odpowiednich kosmetyków oraz brak odpowiedniego pobudzania tkanek.

Jak walczyć z cellulitem?

Domowe sposoby walki z cellulitem mogą być skuteczne, jednak po pierwsze nie działają na każdy stopień cellulitu, a po drugie przynoszą skutek wyłącznie wówczas, jeśli są stosowane  regularnie. Nie zmienia to faktu, że wyłącznie zabiegi kosmetyczne, przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach mogą na stałe odnieść skutek w walce z pomarańczową skórką. 

Zdecydowanie lepsze skutki od domowych terapii, przynoszą zabiegi kosmetyczne wykonywane w specjalistycznych gabinetach. Już kilka sesji mezoterapii czy masaży może przynieść niespodziewany efekt w postaci realnego zmniejszenia powierzchni pofałdowanej skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here