Ogrzewanie geotermalne jest już u nas coraz bardziej znane. Jednak energia geotermalna nie jest jeszcze w pełni wykorzystywana. Chociaż aż 80 procent kraju leży w zasięgu wód geotermalnych. Bezpłatne ciepło z wnętrza ziemi to nie lada gratka, zważywszy na to, iż złoża tradycyjnych paliw są już prawie na wykończeniu.
Korzyści z ogrzewania geotermalnego są ogromne. Inwestycja polega wyłącznie na jednorazowym zakupie pompy i jej montażu. Darmowa energia zapewnia 80 procent zapotrzebowania. Źródła energii pochodzącej z ziemi są niewyczerpalne, a pompy nie emitują jakichkolwiek zanieczyszczeń. Jest to więc inwestycja w pełni ekologiczna. Woda użyta do ogrzewania, po jej ochłodzeniu jest wtłaczana z powrotem do wnętrz ziemi. Ze względu na bezproblemową eksploatację złóż geotermalnych, jest ona niezależna od czynników zewnętrznych.
Montaż ogrzewania geotermalnego nie sprawia kłopotu, gdyż nie jest on inwazyjny. Pompę instaluje się do rurociągu uprzednio założonego na odwiercie złoża geotermalnego. Koszty eksploatacji, to jedynie opłata za energię elektryczną zużytą na pracę pompy i serwis instalacji.
Źródła energii geotermalnej, to niesamowicie fantastyczna niespodzianka, jaką sprezentowała nam nasza planeta ! Wciąż gorące jądro ziemi nieustannie ogrzewa wodę, którą wykorzystujemy. Ogrzewanie geotermalne to ekologiczny proces i jest korzystny dla ziemi, jak i dla wszystkich jej mieszkańców.
Badania związane z poszukiwaniem źródeł geotermalnych i możliwością ich zastosowania, mogą zostać dofinansowane. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest w stanie dofinansować inwestycję. Tym programem objęte są niektóre instytucje. Dofinansowywaniem indywidualnych instalacji geotermalnych zajmują się lokalne samorządy. Warto w swojej gminie dowidzieć się o szczegółach.
W czasach gdy coraz częściej mówi się o ekologii i o szkodliwości spalania tradycyjnych paliw, sprawa źródeł geotermalnych jest jak najbardziej godna zainteresowania. Fakt, że nie na całym terenie naszego kraju one się znajdują nie powinien być przeszkodą. Popularność sprawi, że badania i zakładanie instalacji będą coraz tańsze. Na terenach, gdzie źródeł tych jest mało lub są one słabo wydajne /północ i wschód kraju/ będzie można w przyszłości poprowadzić rurociągi dostarczające gorącą wodę z miejsc w nie zasobne. Oraz znaleźć środki finansowe na ograniczenie strat ciepła podczas transmisji. Wykorzystywanie naturalnego ciepła ziemi to sposób na ekologiczny charakter korzystania z zasobów planety i środowiska, w którym żyjemy.