Oświęcim (Auschwitz)
Oświęcim (po niemiecku Auschwitz) jest miastem, które leży w województwie małopolskim. Znane jest przede wszystkim z największego niemieckiego obozu koncentracyjnego, który powstał podczas drugiej wojny światowej. We wrześniu 1939 roku Wehrmacht przejął miasto, a wojsko Polskie podczas wycofywania się wysadziło most na rzece Sole. Niemcy usunęli zamieszkałą w okolicy planowanego obozu ludność i aby nie dopuścić do świadków i kontaktu z więźniami, ustalili strefę do 40 km2. Budynki wysiedlonych zostały rozebrane, a materiał zużyto do rozbudowy obozu. Nie rozebrano budynków, które miały służyć za domy rodzin SS-manów nadzorującej obozu i zatrudnionych Niemców przy budowie fabryki. W 1941 r. zbudowano na obrzeżach fabrykę chemiczną na potrzeby militarne, ponieważ teren posiadał możliwości techniczno-surowcowe. Z Oświęcimia (Auschwitz) i jego okolic wysiedlono około 17 000 Polaków i Żydów. Zniszczono osiem wsi. Do obozu deportowano całą nację żydowską miejscowości, którą stanowiło około 7 tysięcy osób. Obóz wyzwoliła Armia Czerwona dnia 27 stycznia 1945 roku. Wg zebranych informacji z obozie zgładzono około 1,3 mln ludzi, z czego 90% stanowili Żydzie oraz około 75 tysięcy Polaków. NKW w obozie trzymało jeńców niemieckich. Obecnie w miejscu obozu znajduje się Muzeum Państwowe Auschwitz-Birkenau, które jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego fanatyka historii ale nie tylko. Powinni go zobaczyć wszyscy, aby zmienić swój punkt widzenia. Przechodząc przez bramę z napisem – Arbeit macht frei (z języka niemieckiego Praca czyni wolnym), dociera się na kompleks budynków, w których znajdują się wystawy. Wystawy poruszają i dają do myślenia. Na terenie Oświęcimia (Auschwitz) istnieje wiele innych zabytków, wśród których jest dużo interesujących kościołów, tuneli, licznych kamienic, cmentarze, zamek, czy warty uwagi jeden z największych w Europie fresk w Centrum Kultury.
Brzezinka (Birkenau)
Brzezinka (po niemiecku Birkenau) jest jedną z wsi położonych obok Oświęcimia. Nazwa pochodzi od brzezinek, czyli określanych w staropolskim zagajników z brzozami. Brzezinka również odcisnęła swój ślad w świecie jako obóz koncentracyjny. Stanowiła część kompleksu Auschwitz-Birkenau. Do tego obozu prowadziły tory kolejowe, gdzie również zwożono Żydów z okolic i zmuszano ich do ciężkiej katorżniczej pracy. Na terenie znajdowało się wiele stodół, gdzie ludzie byli traktowani gorzej niż zwierzęta – m.in. spali na betonie przykrytym słomą, w wiele osób.
Kraków (Krakau)
Będąc niedaleko Oświęcimia (Auschwitz) oraz Brzezinki (Birkenau), nie można ominąć miasta jakim jest Kraków (po niemiecku Krakau). Kraków (Krakau) położony jest 70 km od Oświęcimia (Auschwitz). Jest drugim największym pod względem ludności miastem w Polsce. W Krakowie znajduje się pierwsza uczelnia w Polsce – Uniwersytet Jagielloński, który został założony w 1364 roku przez Kazimierza III Wielkiego. Podczas drugiej wojny światowej zamknięto go, ale kilkuset studentów i profesorów uczyło się w nim potajemnie. Absolwentami tej szkoły byli m.in. astronom Mikołaj Kopernik, prezydent RP Andrzej Duda, czy poeta Jan Kochanowski. Studiował na niej Karol Wojtyła – znany jako papież Jan Paweł II, ale nie otrzymał dyplomu.
Jednym z głównych punktów zwiedzania jest Zamek Królewski na Wawelu. Mieści się on w Starym Mieście Krakowa, w historycznej dzielnicy. Na terenie zamku można zobaczyć komnaty królewskie (Sala Poselska i Sala Senatorska), prywatne apartamenty królewskie, skarbiec, zbrojownię, ogrody królewskie, Smoczą Jamę, czy groby królewskie.
Legendy opowiadają o Smoku Wawelskim. Autorem pierwszego najstarszego zapisu legendy był Wincenty Kadłubek. Grakch (zwany później Krakiem) rządził Polską i miał dwóch synów. Oboje byli kandydatami do tronu. Krak zwołał synów i przedstawił im postać smoka, aby zgładzili go. Ci próbowali, ale nie udawało im się to. W końcu użyli podstępu i zamiast bydląt podłożyli skóry bydlęce wypełnione zapaloną siarką. Smok połknął je i zadusił się od płomieni. Smoka musiał zabić jeden z braci, aby być kandydatem do tronu, więc jeden zabił drugiego po tym, jak smok zginął. Po odkryciu zbrodni, wygnano syna. Skoro nie było już synów Kraka, to tron objęła córka Wanda. Legenda z czasem była przekształcana.
Spacer po mieście powinno się zacząć od Rynku Głównego w Krakowi, na którym stoją m.in. Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Sukiennice zarówno kiedyś jak i dzisiaj spełniały funkcje handlowe. Na górnym piętrze dostępne są obrazy z Galerii Polskiego Malarstwa. Kościół Mariacki posiada dwie inne wieże. We wnętrzu znajduje się artystyczny ołtarz stworzony przez Wita Stworza, ukazując Wniebowzięcie oraz Matkę Boską wśród apostołów. Skrzydła ołtarza wykonano z drewna dębowego, które w tym momencie ma ponad 1000 lat.
Pod Krakowem znajduje się również Kopalnia Soli w Wieliczce. Pozwala ona na przejście 3 km trasy, która składa się z 20 komór, w tym komora Mikołaja Kopernika. Komory położone są na głębokościach od 64 do 135 metrów. W podziemiach znajduje się najstarsza z zachowanych kaplic – kaplica świętego Antoniego.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę Redsonia.pl.