Jak poprawić koncentrację

Pij matchę, jedz warzywa, miej zawsze na biurku elektrolity musujące i rób sobie drzemki w ciągu dnia. W ten sposób wzmocnisz pracę mózgu.

1. Unikaj wielozadaniowości

Psychologowie twierdzą, że multitasking wcale się nie sprawdza. Pogarsza koncentrację i w efekcie sprawia, że wszystko zajmuje Ci o wiele więcej czasu. Dlatego stwórz „to-do list” i realizuj wszystkie zadania po kolei, kategoryzując je według stopnia ważności. Przy każdym punkcie określ czas, w jakim myślisz, że wyrobisz się z zadaniem i nastaw stoper. W trakcie pracy staraj się kontrolować czas, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się skoncentrować. Po każdym zadaniu zrób sobie kilka minut przerwy, żeby się zrelaksować.

2. Dbaj o właściwe nawodnienie organizmu

Gdy dużo i intensywnie pracujesz, często zapominasz sięgać po szklankę z wodą. Może się to odbić na zdolności koncentrowania się na zadaniu, bo nieodpowiednie nawodnienie ma niekorzystny wpływ na pracę mózgu. Wraz z wodą dostarczasz organizmowi ważnych elektrolitów, takich jak wapń, magnez i potas, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Dlatego w trakcie wysiłku intelektualnego pij minimum dwa i pół litra wody dziennie oraz elektrolity musujące.

Zastanawiasz się czy elektrolity można pić codziennie? Tak, zwłaszcza, gdy intensywnie pracujesz i się uczysz. Warto, aby elektrolity na wzmocnienie organizmu, piły osoby żyjące w stresie, bo mogą mieć wtedy niższy poziom magnezu.

 3. Zadbaj o zdrowy sen

Minimum 7 godzin snu dziennie jest niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, utnij sobie w ciągu intensywnego dnia nauki godzinną drzemkę. Dowiedziono, że łatwiej przychodzi po niej zapamiętywanie wcześniej przyswojonych informacji. Poprawia się też koncentracja. Drzemka nie powinna być jednak dłuższa niż 60 minut, ani krótsza niż 30, aby spełniła swoją funkcję.

 4. Jedz jak Włosi

Dieta śródziemnomorska jest jedną z najlepszych dla mózgu. Jest w niej dużo warzyw i owoców, węglowodanów złożonych, ryb i owoców morza, oliwy z oliwek, a także wina, które zawiera silny przeciwutleniacz – resweratol – korzystnie wpływający na pracę mózgu. Dieta Włochów jest bogata w nabiał, który jest cennym źródłem ważnego dla mózgu wapnia. Jeśli nie jesz produktów pochodzenia zwierzęcego, poziom wapnia zwiększą suplementy albo elektrolity musujące w tabletkach.

5. Sięgnij po matchę

To japońska zielona herbata, która ma tyle kofeiny co kawa, ale działa ze zdwojoną siłą. Kofeina zawarta w matchy uwalnia się znacznie wolniej, dlatego jej efekt „starcza na dłużej”. Do tego nie powoduje uczucia „rozedrgania”, które czasem towarzyszy spożyciu kawy. Jest też zdrowsza. Matcha ma dużo wyższe stężenia przeciwutleniaczy od kawy i jest bogata w ważne dla mózgu witaminy i elektrolity. Na wzmocnienie efektu sięgnij po dwa kawałki gorzkiej czekolady, zawierającej magnez.

Bibliografia:

  1. https://www.verywellmind.com/power-naps-can-improve-memory-2795351
  2. https://www.verywellmind.com/power-naps-can-improve-memory-2795351

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here