Jak zbudować wrzosowisko w ogrodzie?

Wrzosowisko to jedno z najbardziej malowniczych i urokliwych miejsc, jakie można zbudować w ogrodzie. Warto obsadzić je nie tylko wrzosami, lecz również innymi gatunkami roślin, kwitnących w różnych terminach. W rezultacie ogród wrzosowy będzie atrakcyjny przez cały sezon. Jak go założyć?

Wrzosowisko najefektywniej prezentuje się na wzgórzach, szczególnie jeśli znajdują się tam pojedyncze drzewa, np. sosny, brzozy. Dlatego nawet w przypadku stosunkowo płaskiego terenu warto nawieźć ziemi i przynajmniej uformować „poduszkowe” pagórki. Optymalnym terminem zakładania wrzosowiska jest wrzesień oraz kwiecień – panują wtedy najlepsze warunki klimatyczne dla adaptacji zieleni. Jakie działania należy wykonywać, aby osiągnąć upragniony efekt?

Pierwszy krok – przygotowanie podłoża

W większości przypadków stanowisko przed obsadzeniem zielenią wymaga gruntownego przygotowania. Należy nie tylko oczyścić je z chwastów i odpadów, ale przede wszystkim zadbać o odpowiednie parametry gleby. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przepuszczalne i co najważniejsze – kwaśne (o pH = 3,5–5). Dlatego zaleca się przekopać je głęboko, mieszając z grubą warstwą torfu (w ten sposób użyźnimy je i zakwasimy) oraz piasku (stosowanego jako rozluźniacza). Zabieg można przeprowadzić z użyciem glebogryzarki. Odczyn sprawdzać można przy użyciu prostych mierników, łatwo dostępnych w wielu sklepach, m.in. w Leroy Merlin). Jeśli podłoże wciąż jest zbyt mało kwaśne, należy dodać więcej torfu. Aby utrzymać odczyn w późniejszym okresie, trzeba stosować m.in. nawozy zakwaszające. Następnie stanowisko należy wyrównać – i można przystąpić do sadzenia roślin. Jeśli okoliczności na to pozwalają, warto odczekać dwa tygodnie. W tym czasie grunt opadnie, a dodatkowo łatwiej będzie wyeliminować chwasty.

Drugi krok – wybór zieleni i sadzenie

Wrzosy w ogrodzie pełnią dominującą funkcję, z powodzeniem mogą zajmować nawet 60–70% powierzchni. Warto przy tym dobierać odmiany kwitnące w nieco różnych terminach – wtedy kwiaty pojawią się już w środku lata. Wrzosy zaleca się sadzić w dużych grupach, kępami. Zwykle na 1 m² umieszcza się 10–12 krzewinek. Jako drugi kluczowy gatunek we wrzosowisku warto postawić na wrzośce. Są bardzo podobne do wrzosów, a najważniejsza różnica dotyczy terminu kwitnienia – wrzośce wytwarzają kwiaty wiosną. Rozstawa sadzenia jest podobna. Kompozycje warto uzupełnić niewysokimi trawami ozdobnymi (kostrzewą, ostnicą i strzęplicą) i roślinami jadalnymi (np. borówką brusznicą). Wyrazistości ogrodowi wrzosowemu nadadzą także modrzewnica zwyczajna, goździk kropkowany, rozchodniki, acena drobnolistna i macierzanka. Z krzewów i drzew dobrze poradzą sobie wspomniane wcześniej sosny i brzozy a ponadto enkiant dzwonkowaty, jałowiec pospolity i jodła koreańska.

Trzeci krok – pielęgnacja wrzosowiska

Rośliny na wrzosowisku wymagają nieco innej opieki niż te uprawiane w innych miejscach zielonego zakątka. Wrzosy w ogrodzie trzeba regularnie podlewać i 2–3 razy w sezonie dokarmiać specjalistycznymi nawozami. Cała rodzina wrzosowatych charakteryzuje się słabymi zdolnościami pobierania wody i składników pokarmowych, gdyż korzenie tych roślin wytwarzają mało włośników. Dlatego warto wspomóc je symbiozą z grzybami, aplikując szczepionki mikoryzowe. Przed zimą można na wszelki wypadek okryć je grubą warstwą ściółki. Rośliny zimozielone, np. iglaki, powinno się podlewać sporadycznie także w miesiącach zimowych.

Wrzosowisko może być wizytówką ogrodu i najchętniej odwiedzanym miejscem. Aby tak się stało, trzeba je założyć zgodnie z „kanonem” a potem odpowiednio pielęgnować zieleń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here