Silne przeżycia emocjonalne, poczucie zawodu i potrzeba zorganizowania swojego życia na nowo – to tylko niektóre ze stanów, w których znajdują się małżonkowie podczas rozwodu. Jakby tego było mało, dodatkowym wyzwaniem okazuje się finansowa strona takiej sytuacji. Rozwód wiąże się z określonymi kosztami, o czym trzeba pamiętać i brać pod uwagę, planując rozstanie z dotychczasowym współmałżonkiem. Powszechnie wiadomo, że pieniądze odgrywają znaczącą rolę w przypadku ślubów, komunii czy chrzcin. Podobnie jest z rozwodem, choć różnica jest taka, że nie można liczyć na bycie obdarowanym przez najbliższych.

Co składa się na całościowy koszt rozwodu?

Nie da się skutecznie załatwić sprawy, wnosząc jedną konkretną opłatę. W zależności od stopnia złożoności sytuacji, koszty mogą być większe lub mniejsze. Do najważniejszych elementów należą:

– 600 zł – taką opłatę należy wnieść składając pozew rozwodowy;
Zostanie ona zwrócona w połowie, jeżeli rozwód odbędzie się bez orzekania o winie. Jeżeli natomiast ustalona zostanie całkowita wina jednej ze stron, ta zostanie zobligowana do zwrotu całości kosztów sądowych. Bez wniesienia opłaty proces w ogóle się nie rozpocznie. Jeżeli jedna ze stron jest niezadowolona z rezultatu zakończonego procesu, taką samą kwotę musi uiścić, żeby wnieść apelację.

– 300 zł lub 1000 zł – tyle kosztuje wniosek o podział majątku;

Niezwykle istotne jest, by przed złożeniem pozwu rozwodowego, dokładnie przeanalizować składniki majątku oraz oszacować, co i komu będzie się należało. Te kwestie najlepiej ustalić z prawnikiem, by nie zostać, wskutek rozwodu, pozbawionym najważniejszych części swojego majątku. Jeżeli przed rozprawą współmałżonkowie ustalą, jak chcą podzielić majątek i osiągną w tej kwestii porozumienie, wówczas zapłacą niższą z kwot.

– 200 zł – jest to koszt, jaki trzeba ponieść, jeżeli wraz z rozwodem chcemy wyeksmitować współmałżonka;
Jest to ważne zwłaszcza dla tych, którzy składają pozew, bo np. dotychczasowy towarzysz życia jest nałogowcem, co ma niszczący wpływ na otoczenie.

– 40 zł – taka jest cena wniosku o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi;

– 5% alimentów – tyle wynosi kwota, jaką trzeba opłacić, jeżeli przyznane zostaną alimenty dla współmałżonka, przy czym nie dotyczy to alimentów na dzieci.

Alimenty

Jeżeli potrafi się udowodnić pogorszenie swojej sytuacji finansowej z powodu rozwodu, a wina w całości leży po drugiej stronie, można wnioskować o przyznanie na siebie alimentów. Można to zrobić również, w przypadku gdy brak jest orzeczenia o winie lub leży ona po obu stronach, ale wówczas trzeba udowodnić pozostawanie w niedostatku.
Warto wziąć to pod uwagę, kiedy posiada się dowody na ciężkie przewinienia współmałżonka, jak np. długotrwała, regularna niewierność i brak poprawy w tej kwestii. Jeżeli pozostaje się w zależności finansowej od drugiej osoby, a barierą w przerwaniu nieudanego małżeństwa jest strach przed kosztami, pomocna może się okazać pożyczka – chwilówka online. Posiadając pewne środki oraz wspomagając się takim zastrzykiem gotówki, można przerwać toksyczne małżeństwo. Jest to uzdrawiające dla pokrzywdzonej osoby, zwłaszcza gdy pozostaje się długo w szkodliwej relacji, przeciągając ją z uwagi na brak środków na złożenie pozwu i dopełnienie reszty formalności.

leaderservice.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBillboardy
Następny artykułPlecaki szkolne na kółkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here