Na co zwrócić uwagę wybierając piłkę do gry w piłkę nożną?

Gra w piłkę nożną to ulubiony sport mężczyzn, dorastający chłopcy od najmłodszych lat zaczynają interesować się właśnie tą dziedziną sportu. Chętnie oglądają mecze i samodzielnie organizują grę w piłkę nożną. Podczas gry w piłkę nożną bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pomocnego sprzętu i akcesoriów. Oczywiście chodzi tutaj o wybranie dobrej jakości piłki nożnej oraz umiejętne dobranie stroju i obuwia. Strój oraz obuwie piłkarskie pozwala uczestnikom gry bezpiecznie i komfortowo poruszać się po boisku, a także chroni ich przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Jeśli chodzi o wybór piłki nożnej to musimy pamiętać, że najlepszą decyzją są piłki wysokiej jakości. Odpowiedni standard, umiejętnie dobranie piłki pod względem przeznaczenia, rozpoznawalny producent i stosunkowo wysoka cena to gwarancja posiadania wytrzymałej i profesjonalnej piłki nożnej.

Cechy charakterystyczne piłek nożnych

Współcześnie na rynku akcesoriów sportowych znaleźć można przeróżnego rodzaju piłki nożne. Mogą różnić się między sobą sposobem wykonania, łączenia, zgrzewania, producentem, kolorem, wzorem i innymi czynnikami. Najbardziej doceniane są piłki, które posiadała specjalne certyfikaty FIFA. Uznawane są za wyjątkowo wytrzymałe i odporne, ponadto wyróżniają się wysoką ceną.

Rozmiar piłek nożnych

Wybierając piłkę nożną musimy określić jej przeznaczenie (gra na murawie, hali, asfalcie), a także wybrać właściwy rozmiar piłki. Piłki nożne mają różny rozmiar, który jest oznaczony poszczególnymi cyframi, najpopularniejsze z nich to:

  •       5 – to piłka seniorska, która ma największy rozmiar, waży około 445 gram i jest najbardziej popularnym wariantem. Używana jest podczas profesjonalnych meczy piłki nożnej.
  •       4 –  piłka juniorska – polecana głównie dla początkujących piłkarzy. Jej waga może wynosić od 350 do 90 gram.
  •       3 – piłka dziecięca – polecana jest do zabaw i gier rekreacyjnych. Waga piłki wynosi od 280 do 320 gram.

Przeznaczenie piłki nożnej

Inną piłkę nożną należy wybrać do gry na naturalnej murawie, zaś inną do gry na hali. Piłka nożna musi być właściwie dostosowana do podłoża, dzięki temu nie będzie się nadmierne ślizgała i prawidłowo służyła przez długi czas.

Piłki nożne do gry na murawie mogą być miękkie lub twarde. Najlepiej wybierać modele, które odznaczają się średnią sprężystością i posiadają ochronę przed wilgocią i wodą. Piłki przeznaczone do gry na hali nie mogą być zbyt mocno napompowane. Naprężone piłki mają większe warunki lotne, które nie są wymagane w warunkach halowych. Ponadto twardsze piłki przyczyniają się do mocniejszych odbić i mogą skutkować poważnymi wypadkami.

Wygląd piłki nożnej

Wygląd piłki nożnej nie jest najważniejszy, priorytetem jest jej dobre wykonanie, które zazwyczaj widoczne jest w cenie piłki. Wybierając piłkę nożną musimy zwrócić uwagę na jej osłonę. Jeszcze kilka lat temu cenione były piłki skórzane, jednak obecnie dużą popularnością cieszą się piłki pokryte włóknami syntetycznymi. Osobom poszukującym piłki do gry na świeżym powietrzu polecane są modele zrobione z PU lub PCV. Wykazują one odporność na ścieranie i dokładnie zabezpieczają wnętrze przed wnikaniem wody.

Dobrej jakości piłka nożna powinna odznaczać się 4-5 warstwowym poszyciem (podszewką) wykonanym z poliestru lub bawełny oraz pęcherzem z butylu. Profesjonalny, podatny na gniecenie i szczelny pęcherz pozwoli w pełni używać piłkę na twardych powierzchniach. Dodatkowo zapewni doskonałą sprężystość oraz odbicie, co przełoży się na lepsze wyniki gry i efektywniejsze zagrywki.

Obecnie na rynku akcesoriów sportowych dostępnych jest wiele różnych modeli piłek nożnych. Zakupić je można w licznych sklepach stacjonarnych, jak również internetowych np. futbolsport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here