Kiedy okres nie przychodzi pierwsze o czym się myśli to ciąża. Trzeba jednak wiedzieć, że brak miesiączki może być spowodowany także wieloma innymi czynnikami.

Jednym z powodów braku okresu mogą być zaburzenia hormonalne. Wśród nich często spotyka się zespół policystycznych jajników. Jest on uwarunkowany genetycznie. Polega na m.in za zaburzeniach syntezy estradiolu z nadmiarem testosteronu. Innym powodem zaburzeń hormonalnych może być także zbyt mała produkcja estrogenów lub nadmierne wytwarzanie przez organizm prolaktyny.

Prolaktyna produkowana jest przez organizm m.in w wyniku nadmiernego stresu. Dlatego stres także uważa się za jedną z przyczyn zaniku okresu. Prolaktyna zatrzymuje owulację co ma bezpośredni wpływ na cały cykl, a tym samym na miesiączkę.

Częstą przyczyną braku miesiączki jest także ostawienie pigułek antykoncepcyjnych. Ich stosowanie powodu zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety. Po ich odstawieniu organizm często potrzebuje nieco więcej czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji.

Przyczyną braku okresu może być także odchudzane i stosowanie drastycznych diet. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest zdrowa oraz zbilansowana dieta. W wyniku diety można pozbawić organizm wielu cennych składników, w tym np. białka oraz węglowodanów. Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku nadmiernego wysiłku fizycznego. W jego wyniki organizm może mieć zbyt mało energii dla prawidłowego funkcjonowania.

Kolejną przyczyną braku miesiączki może być zmiana klimatu związana z podróżą. Zwłaszcza daleką, która wiąże się ze zmianą strefy czasowej. Na cykl kobiety wpływ na oczywiście naturalny zegar biologiczny. Taka zmiana może spowodować jego rozregulowanie się.

Brak okresu może być także objawem problemów z tarczycą. Zarówno w przypadku jej nadczynności, jak i niedoczynności. Nieprawidłowo działająca tarczyca powoduje niewłaściwe wydzielanie się hormonów płciowych. Powodem zaniku miesiączki może być także zażywanie określonych leków.

Na koniec nie można oczywiście zapomnieć o menopauzie, naturalną przyczyną braku miesiączkowania u kobiet w określonym wielu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here