Rezygnując z pracy musimy wręczyć wypowiedzenie oraz przepracować czas, który jest nazywany okresem wypowiedzenia. Zabezpiecza on obie strony przed nagłą rezygnacją ze stanowiska z dnia na dzień. Oczywiście można w porozumieniu z pracodawcą skrócić ten czas. Nie ma jednak takiego obowiązku z jego strony, dlatego jeśli potrzebuje naszej osoby w pracy to musimy się liczyć z tym, że nam odmówi. Zastanawiając się jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o staż pracy w firmie. Im dłużej jesteśmy zatrudnieni tym więcej on wynosi. Jeśli pracujemy krócej jak 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia równa się 2 tygodnie. W przypadku powyżej pół roku będzie to już miesiąc, zaś 3 lata to aż 3 miesiące, które musimy przepracować zanim ustanie stosunek pracy. Możemy w tym czasie wykorzystać przysługujący nam urlop lub otrzymać ekwiwalent pieniężny, który jest proporcjonalny do wymiaru naszego urlopu.
Oczywiście powyższa sytuacja ma miejsce w przypadku umów o pracę. Tutaj Kodeks Pracy jasno mówi jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje. Może się również zdarzyć, że na umowie zlecenie mamy informację o tym. Wtedy wszystkie szczegóły zawarte są w treści.
Rezygnacja z dotychczasowego miejsca zatrudnienia powinna być przemyślana, nie powinno się tego robić pod wpływem chwili czy silnych emocji. Musimy przemyśleć wszystkie za i przeciw. Lepiej jest mieć także propozycję pracy z innej firmy, by nie pozostać bez pieniędzy, jeśli odejdziemy z jednego miejsca i zaczniemy dopiero szukać zatrudnienia w innym. Nie należy również na koniec pozostawiać po sobie złego wrażenia. Nawet jeśli nasza współpraca nie układała się dobrze, często wracaliśmy sfrustrowani sytuacją w firmie. Mimo wszystko lepiej odejść z klasą w dobrym tonie. Dlatego nieodpowiednim będzie mówienie na odchodne, że tak naprawdę nie pracowało nam się dobrze, nie lubiliśmy tu nikogo i już nas nie interesują. Lepiej jeśli powstrzymamy złośliwe komentarze dla siebie. Nigdy nie wiemy czy w przyszłości nie będzie potrzebna rekomendacja nas jako pracowników w innej firmie. Poza tym lepiej jest się kulturalnie pożegnać, zakończyć spory, mieć załatwione wszystkie sprawy. Nie zapominajmy również o oddaniu ubrań roboczych jeśli takie otrzymaliśmy oraz wszelkich służbowych rzeczy. Zapewne zostaniemy o to poproszeni. Teraz kiedy już załatwimy wszystkie formalności a okres wypowiedzenia się skończy możemy zacząć pracę w innej firmie, być może oferującej lepsze warunki współpracy oraz możliwość rozwoju.