Kupując sofę z funkcją spania, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd i rodzaj tapicerki, ale również na mechanizm rozkładania. Okazuje się bowiem, że do wyboru mamy kilka rozwiązań. Każde z nich ma swoje określone zalety. W dzisiejszym artykule omówimy najbardziej popularne mechanizmy rozkładania w sofach.
Jak działa mechanizm rozkładania typu belgijskiego?
Popularna belgijka określana jest również jako sedak. Konstrukcja tej funkcji spania w dużej mierze przypomina tradycyjne łóżko polowe. Dużą zaletą belgijki jest relatywnie prosta konstrukcja mechanizmu rozkładania. Powierzchnię spania tworzy siedzisko sofy oraz piankowy materac rozpięty na metalowym stelażu. Ten typ funkcji spania zapewnia stabilność i jest bardzo prosty w użytkowaniu. Jednolity materac gwarantuje wygodę w trakcie snu.
Rozkładanie sofy belgijki jest banalnie proste. Wystarczy zdjąć z niej wierzchnie poduszki i wysunąć spod siedziska metalowy stelaż z materacem. Tym sposobem w kilka sekund można przygotować wygodne posłanie. Podstawowym mankamentem tego typu sofy jest brak klasycznego pojemnika na pościel. Stelaż funkcji spania zajmuje całe miejsce w szufladzie, która wysuwa się spod siedziska.
Jak działa mechanizm rozkładania typu wózek?
Bardzo praktycznym rozwiązaniem są sofy wyposażone w funkcję spania typu wózek. Ich podstawową zaletą jest relatywnie duża powierzchnia spania w stosunku do całkowitych wymiarów złożonej sofy. System rozkładania sofy jest bardzo prosty. Wystarczy pociągnąć dolną szufladę pod siedziskiem i wysunąć z niej wózek. Następnie trzeba rozłożyć materac, kładąc górną część w miejscu, jakie powstało po wysunięciu wózka. Co ciekawe niektóre modele sof z tym mechanizmem spania są również wyposażone w niewielki schowek.
Jak działa mechanizm rozkładania typu DL?
System rozkładania typu DL nawiązuje do omówionego przed chwilą mechanizmu typu wózek. Część przednia rozkłada się przez wysunięcie. Następnie wystarczy pchnąć tylną część tak, aby utworzyła równomierną powierzchnię spania. Bardzo ważny jest fakt, że w tym mechanizmie występuje pojemnik na pościel. Jest on umieszczony pod siedziskiem. System typu DL pozwala na komfortowy odpoczynek dla dwóch osób. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że po rozłożeniu powierzchnia spania wygląda identycznie na obu częściach.
Jak działa mechanizm rozkładania typu włoskiego?
Sofa z mechanizmem rozkładania typu włoskiego doskonale sprawdza się w trakcie codziennego użytkowania. W odróżnieniu od sof, których funkcja spania ma charakter okazjonalny, sofa typu włoskiego może służyć jako codzienne miejsce do spania. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniach, w których nie ma osobnej sypialni. W trakcie dnia mebel pełni funkcję klasycznej sofy. W nocy zmienia się w wygodne łóżko. Warto zwrócić uwagę na materac do tej sofy, który często jest wyposażony w sprężyny typu bonell. W trakcie rozkładania kanapy siedzisko automatycznie chowa się pod materacem.
Wybór sofy do spania z pewnością nie jest prostym zadaniem. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę nie tylko na komfort siedzenia, ale również wygodę powierzchni do spania.