pękające usta

Spierzchnięte usta przeszkadzają, bolą oraz pieką. Najlepiej zapobiegać pękaniu usta oraz dobrze je pielęgnować. Natomiast, gdy już pojawią się przykre dolegliwości, zastosuj parę sprawdzonych sposobów leczenia podrażnionych ust. Jest mnóstwo etiologii pierzchnięcia oraz pękania ust. Potrafią toż być elementy zdrowotne, czyli niedobory pewnych witamin (zwłaszcza z grupy B), odwodnienie organizmu, a nawet zmiany w gospodarce hormonalnej. Skóra warg jest niezwykle cienka oraz delikatna, a poprzez to nasze usta nie są dostatecznie chronione przed działaniem warunków atmosferycznych. Wiatr, słońce i mróz wysuszają usta, co sprawia ich bolesnym pękaniem. Spierzchnięte, popękane usta nie właśnie nie wyglądają estetycznie, a również sprawiają ból. Powiązaną etiologią pękania ust jest oblizywanie ich na świeżym powietrzu. Jest toż niewskazane często w niskich temperaturach. Pikantne oraz tłuste potrawy również nie działają pozytywnie na skórę ust. Do takiego stanu przyczyniają się także odwodnienie oraz niedożywienie. Suche usta potrafią oznaczać także istnienie poważniejszych kłopotów zdrowotnych, takich jak zapalenie warg. Przesuszenie nie mija po zrezygnowaniu z elementów, które potrafią się do niego przyczynić, pęknięcia stają się głębokie oraz uciążliwe, a skóra pęka również w kącikach warg. Usta niejednokrotnie zmieniają wtedy barwę na czerwoną czy ciemnoróżową, potrafią pojawiać się na nich biały nalot i guzki oraz wrzody. Wówczas potrzebna jest konsultacja u dermatologa. Problematyczne zapalenie ust często składa się ze stanami zapalnymi organizmu oraz chorobami.

Spierzchnięte usta – etiologie

Bycie w suchych wnętrzach przez większy czas może przydać się do wysuszania skóry ust, i w konsekwencji – do jej pękania. Także niskie temperatury nie służą wargom. Usta nie natłuszczają się instynktownie. Nie mają gruczołów łojowych, a nie mają odpowiedniej powłoki chroniącej je przed elementami zewnętrznymi ani utratą wody.

domowe sposoby na pękające usta

Spierzchnięte usta – sposoby

Jest parę sprawdzonych sposobów, które bez powodu na etiologię pomagają odzyskać zdrowe oraz gładkie usta. Po pierwsze pękające usta potrzebują odpowiedniego natłuszczenia. Jak w tym celu stosowano tłuszcz gęsi czy kaczy, współcześnie zajmuje się olejek kokosowy, który jest wygodny w części drogerii, oliwę z oliwek czy masło shea. Usta należy natłuszczać niejednokrotnie, jak to możliwe. Należy uważnie czytać skład pomadek, błyszczyków oraz szminek. Gdy te kremy do ust zawierają alkohol, lepiej ich nie wykorzystywać na pękające usta, ponieważ alkohol tylko pogorszy stan ust, sprawi, iż będą niezwykle wysuszone. Do leczenia ust warto wykorzystywać tylko jadalne substancje, np. miód – naturalne źródło wielu elementów odżywczych. Inny metoda na spierzchnięte usta to zrezygnowanie na pewien okres z potraw słonych oraz pikantnych, które potrafią tylko podrażnić chore usta oraz sprawić, iż będą niezwykle suche, popękane oraz bolące. Czasem leczenie bolących ust może być nawet do tygodnia. Gdy to możliwe, warto przez tenże pora zostać w domu oraz unikać wiatru oraz mrozu. Jeśli pomimo wszystko należy narazić usta na wychłodzenie, należy nałożyć na nie grubą warstwę ochronnego balsamu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here