Wybór naszego pierwszego konta w banku może być sporym wyzwaniem. Liczba ofert i konkurencji może przyprawić o zawrót głowy nawet doświadczonego maklera, o zwykłym zjadaczu chleba nie wspominając. Dlatego warto zastanowić się nad kilkoma cechami, jakie musi posiadać nasze konto osobiste.

Konto tradycyjne czy internetowe

Tradycyjne konto osobiste, chyba już niespotykane w swej pierwotnej formie, polega na załatwianiu wszelkich formalności poprzez wizytę w oddziale bankowym. Jeśli chcemy wpłacić lub pobrać gotówkę, wymagana jest wizyta. Jeśli chcemy dokonać przelewu, trzeba osobiście udać się do oddziału. W efekcie będziemy spędzali mnóstwo czasu w kolejkach. Zaletą jest natomiast gwarancja, że nasze usługi zostaną zrealizowane. Jednak w dobie wszechobecnego Internetu tego typu konta osobiste są na wyginięciu. Częściej spotkamy się z kontem obsługiwanym przez Internet. Jednak jest kilka takich usług bankowych, których przez Internet nie będziemy w stanie załatwić w pełni. Są to:
• Zakładanie lokaty długoterminowej na atrakcyjnych warunkach
• Udzielanie kredytu, zwłaszcza na dom lub założenie własnej działalności gospodarczej
• Umowy upoważniające do korzystania z konta przez członków rodziny

Jednak coraz częściej Polacy wybierają konta osobiste obsługiwane przez Internet. Wygoda obsługi, brak godzin przyjęć czy szybkość załatwiania spraw wygrywają z tradycyjnymi kontami.

Prawdziwe konto internetowe pozwala na załatwianie spraw bankowych wyłącznie przez Internet. Bank nie posiada własnych oddziałów, w których mógłby przyjmować klientów. Jedyną formą kontaktu jest telefon lub wizyta w salonie banku przy zakładaniu nowego konta. Całością zajmuje się system informatyczny, który czuwa nad spójnością naszych danych i pieniędzy.

Konta osobiste przez Internet – same zalety?

Wydawać by się mogło, że stosowanie konta internetowego posiada same zalety. Przede wszystkim nie musimy stać w kolejkach do kas i użerać się z pracownikami. Mamy też dostęp do naszych środków przez całą dobę, więc możemy kontrolować stan naszego salda. Możemy też przelać pieniądze w ciągu kilku minut. A jednak istnieje kilka wad posiadania konta osobistego obsługiwanego przez Internet.

Przede wszystkim podczas łączenia się z naszym kontem przez Internet ryzykujemy wykradnięcie naszych danych przez organizacje przestępcze. Crackerzy, czyli informatycy działający na szkodę społeczeństwa, dążą do przechwycenia haseł dostępu do naszych kont. Oczywiście banki inwestują olbrzymie pieniądze, aby mieć gwarancję, że nie dojdzie do takiego wydarzenia. Niemniej trzeba pamiętać, że najsłabszym ogniwem w tym łańcuchu transakcji jest sam człowiek. Jeśli nie dopilnujemy, żeby nikt nie zdobył naszego hasła, nawet największe umysły z dziedziny bezpieczeństwa nie będą w stanie nas uchronić nasze konto osobiste przed wykradnięciem pieniędzy.

Podsumowując – przyszłość bankowości leży w Internecie, czy tego chcemy, czy nie. Niesie to ze sobą zmianę przyzwyczajeń, ale też szanse na nowe, wspaniałe możliwości. Niedługo może w ogóle nie będziemy musieli korzystać z tradycyjnych banków.

interactiveart.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here