Zapachowy zawrót głowy: perfumy, woda toaletowa czy woda perfumowana?

Drogeryjne i sklepowe półki uginają się od przepięknie pachnących buteleczek. Potocznie wszystkie je nazywamy perfumami, jednak istnieje wiele rodzajów kosmetyków zapachowych. Jak więc odróżnić wodę toaletową od perfum, wody perfumowanej czy wody kolońskiej?

Perfumy

Co wyróżnia prawdziwe perfumy? Zdecydowanie cena. Prawdziwe perfumy są najdroższe z dostępnych kosmetyków zapachowych na rynku. Powoduje to najwyższa zawartość olejków zapachowych – od 15 do aż 43%. Zapach jest bardzo intensywny i trwały, dlatego nawet kropla naniesiona na nadgarstki lub szyję wystarczy, aby piękny zapach utrzymywał się cały dzień. Z tego powodu właśnie prawdziwe perfumy występują we flakonikach o bardzo małej pojemności, zazwyczaj nieprzekraczającej 15ml.

Na flakoniku znajdziemy też napis „Parfum” lub „Perfume”. Przepiękne, designerskie buteleczki takich perfum to również często produkty kolekcjonerskie dla osób, które poza pięknym zapachem doceniają również wyrafinowaną formę. Perfumy to najbardziej ekskluzywny dodatek w stylizacjach. Piękny zapach dodaje pewności siebie, podkreśla nasz charakter oraz indywidualny styl.

Wody perfumowane

Zawierają od 10 do 20% olejków, czyli są drugie pod względem ilości substancji zapachowych. Flakony wód perfumowanych mają o wiele większą pojemność niż perfumy.

Zapach jest delikatniejszy, ale również może być bardzo trwały. Woda perfumowana jest zdecydowanie bardziej powszechna i oczywiście tańsza, niż prawdziwe perfumy.

Zapachowy zawrót głowy: perfumy, woda toaletowa czy woda perfumowana?

Występuje w wielu wariantach i każdy znajdzie coś dla siebie: wody toaletowe to zarówno zapachy wieczorowe, jak i codzienne. Na opakowaniu takiego pachnidła znajdziemy oznaczenie EDP, czyli Eau de Parfum. Można kupić wody perfumowane sygnowane nazwiskami znanych projektantów: np. Chloe, DKNY, Marc Jacobs, Calvin Klein

Woda toaletowa

Wody toaletowe są trzecie pod względem ilości olejków zapachowych: w składzie mają od 5 do 10% substancji. Ich zapach jest bardziej delikatny i trochę mniej trwały, niż zapach wody perfumowanej. Wody toaletowe są najbardziej różnorodnym gatunkiem: sprzedawane są we flakonach o różnych pojemnościach.

Ciekawostką jest, że prawie wszystkie dostępne na rynku zapachy dla mężczyzn są właśnie wodami toaletowymi. Cena za flakonik waha się w zależności od marki, pojemności czy trendów w modzie.

Jest to najpopularniejszy kosmetyk zapachowy, oprócz dezodorantów i mgiełek. Wody toaletowe oznaczone są skrótem EDT, czyli: Eau de toilett. Jednymi z najpopularniejszych wód toaletowych są: Moschino I love love, Chanel Chance i Aqua di Gio, Giorgio Armani.

Woda kolońska

To pachnidło z najmniejszą zawartością olejków zapachowych i wynosi do 5%. Na opakowaniu znajdziemy oznaczenie: „Eau de cologne”, czyli w skrócie EDC. Woda kolońska jest używana głównie przez mężczyzn, którzy używają ich po goleniu. Zapach wody kolońskiej to najdelikatniejsza dostępna kompozycja zapachowa, jednak jeśli jest zbyt często i obficie nadużywana, może nas przyprawiać o bóle głowy.

Dezodoranty i mgiełki zapachowe

Oprócz wyżej wymienionych pachnideł, aromatycznych doznań dostarczają również dezodoranty i mgiełki zapachowe. Jednak mają one najmniejszą zawartość olejków zapachowych, zaledwie 2%, przez co ich delikatny zapach bardzo szybko się ulatnia.

Mgiełkę zapachową możemy bez obaw stosować przez cały dzień, aby roztaczać wokół siebie ujmującą woń. Dezodoranty i mgiełki są bardzo powszechne: przystępna cena i ogromny wybór zdecydowanie przemawia na ich korzyść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here