Spektaklem teatralnym nazywamy rodzaj sztuki widowiskowej, gdzie aktor na żywo musi przedstawić sztukę dla uczestników i on przedstawia swoją kreację sceniczną poprzez ruch sceniczny, gest i mimikę. O pełnym spektaklu możemy mówić wtedy gdy działania aktorów są wraz z porozumieniem widzów. Spektakl jest tylko i wyłącznie oparty na tekście scenariusza do pewnego dramatu, który jest punktem do realizacji. Teatr natomiast powinien odwołać się do wszystkich naszych zmysłów, który powinien ze sobą łączyć obraz, dźwięk i ruch, a także mile widziane jest zmysł węchu i dotyku. Konkretny spektakl powinien obejmować czas i przestrzeń, gdzie czas scenowy jest wymierny, ponieważ przeciętny spektakl trwa około trzy godziny. Przestrzeń sceniczna jest jest odgrodzona czwartą ścianą od grupy widzów lecz czasem zdarza się, że działania teatralne przekraczają i zmieniają przestrzeń między widownią sceną bądź diametralnie zanika przedział pomiędzy widownią a sceną, a to wszystko zależy od reżysera, który prowadzi wszystkie działania związane z działaniem na scenie i odpowiedzialny jest także za inne elementy spektaklu.

Jeżeli chodzi o spektakle teatralne to możemy zobaczyć operetkę, pantomimę, teatr plastyczny, balet oraz przedstawienie dramatyczne. Możemy również oprócz zawodowych aktorów na scenie zobaczyć także amatorów, którzy zbudowali swój teatr amatorski i on jest niezawodną formą aktywności teatralnej gdzie ludzie uprawiają różne zawody i funkcjonuje w różnych odmianach jak i również formach na przykład teatr młodzieżowy, studencki czy dziecięcy i obrzędowy pokazując daną kulturę.

Do spektaklu teatralnego zaliczyć również można teatr lalek, gdzie zamiast aktora całe przedstawienie jest pokazywane za pomocą kukiełek. W obecnym czasie przedmiot może pozostać postacią sceniczną, dramatyczną oraz co ciekawe partnerem dla aktora i wartością kulturową.

Widowisko teatralne, jakim jest spektakl jest zbiorem dużej ilości znaków a najważniejsze elementy to: głosowa gra aktorska, wygląd aktora, przestrzeń sceniczna w tym akustyka i muzyka. Ważne dla tego wydarzenia jest oświetlenie i teatralne rekwizyty.

Nawet spektakle teatralne oglądają bardzo dobrzy krytycy teatralni, którzy zajmują się recenzją, szkicem bądź felietonem na ten temat. A ich recenzje mogą mieć funkcję propagandową lub informacyjną, a także zamieszczone powinno być sprawozdania oraz fachową i rzetelną krytykę, ocenę spektaklu.

Jeżeli będziemy chcieli porównywać, co jest lepsze czy spektakl teatralny czy kino to odpowiedź jest prosta. Teatr, ponieważ tam nikt nie będzie przeszkadzał poprzez jedzenie bądź głośne picie różnych napoi niż w kinie, ponieważ z ekwipunkiem nie wpuszczą na widownię. A od rodzaju prezentowanej sztuki trzeba odpowiednio się przystroić, ponieważ na poważną sztukę w tak zwanych „”domowych”” ciuchach niestety ale nie będziemy oglądać naszej ulubionej sztuki.

Więc jeżeli chcemy wzrastać w dobrej kulturze i zawsze czegoś nowego się nauczyć, bądź przypomnieć sobie jakiś dramat to najlepiej pójść do teatru, ponieważ zawsze będziemy zadowoleni, że jest wszystko dobrze przedstawione.

istniejemy.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNoworodki do karmienia
Następny artykułSzybki spadek wagi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here