co oznacza określenie zero waste?

Określenie ‚zero waste’ stało się bardzo popularne w ostatnim czasie. Ogólnie o ekologii słyszy się coraz więcej. Marnotrawstwo żywności to problem globalny i dotyczy praktycznie każdego ogniwa. Z całą pewnością każdemu z nas nie raz zdarzyło się wyrzucić żywność, bo była przeterminowała lub po prostu nie mieliśmy ochoty na to samo danie któryś dzień z rzędu. Pojęcie ‚zero waste’ odnosi się do maksymalnego wykorzystywania jedzenia, bez jego marnowania oraz do redukcji produkowanych śmieci.

Koniec z marnowaniem żywności!

Wiele osób twierdzi, że gdy wyrzuca swoją żywność, jest to wyłącznie strata dla ich portfela. Nic bardziej mylnego. To co wyrzucamy to nie tylko pojedyncze produkty, ale też wiele litrów wody, wiele energii, która była niezbędna do ich produkcji, transport oraz przechowywanie żywności. To co wyrzucamy do śmietnika, to czyjaś ciężka praca.

Pewnie mało kto wie, ale właśnie w ten sposób w sztuczny sposób nakręcamy konsumpcję, a w wyniku tego dochodzi do podwyższenia cen obecnie obowiązujących. Szkodzimy wtedy nie tylko sobie, ale też innym.

A co z resztkami organicznymi?

Zazwyczaj odpady biodegradowalne, są wyrzucane do kosza. W końcu to tylko obierki z warzyw, lub resztki jedzenia. To kolejny błąd, mało kto wie, że są to cenne elementy żywności. To dzięki nim możemy na nowo zasilić glebę. Odpady organiczne należy odpowiednio traktować, ta by mogły zostać ponownie wykorzystane.

Gdy pozostałości organiczne znajdą się na wysypisku śmieci nie ulegną biodegradacji. Będą tam po prostu gniły, a dodatkowo wydzielały metan, który jest niezwykle szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Zbyt duża produkcja odpadów – co nas czeka?

Mówiąc o opadach, nie mamy na myśli wyłącznie resztek jedzenia, ale też opakowania po nim. W końcu większość z nich jest wykonana z plastiku, który jest niesamowicie szkodliwy dla środowiska. Kolejny powszechnie popełniany błąd to stosowanie agresywnych detergentów, które faktycznie w łatwy sposób pomagają nam utrzymać czystość, jednak nie są ekologiczne. Chodzi zarówno o ich skład, jak i opakowanie.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/dlaczego-warto-zainteresowac-sie-trendem-zero-waste-w-kuchni/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here