Decoupage – od czego zacząć?

0
1682

Od lat wykorzystywaną techniką ozdabiania przedmiotów wykonanych z różnych surowców jest decoupage. Swoje korzenie prawdopodobnie posiada w Syberii, jednak przez lata ewaluacji na stała wpisała się w kulturę wielu miast, o czym świadczy choćby stale rosnąca grupa miłośników tej metody. Wbrew ogólnym przekonaniom, nie wymaga wrodzonych zdolności i ponadprzeciętnego talentu, a jedynie odrobiny wiedzy i praktyki. A zatem, od czego zacząć przygodę z decoupage?

Na czym polega technika ozdabiania?

Najogólniej mówiąc, decoupage polega na naklejaniu papierowych serwetek lub kawałka papieru na wcześniej przygotowaną powierzchnię. W rezultacie wybrany fragment wygląda jak pomalowany farbą, a nie oklejony, co dodatkowo podnosi jego walory estetyczne. Aby serwetka lub papier wtopił się w przedmiot, musi być pokryty kilkoma warstwami lakieru.

Najczęściej zdobi się przedmioty z drewna, choć nie jest to regułą. Równie dobrze w tej roli sprawdzą się powierzchnie szklane i ceramiczne, a także plastikowe czy metalowe.  Decoupage ceniony jest przede wszystkim za łatwość wykonania oraz dostępność niezbędnych do zdobienia produktów.

Co będzie mi potrzebne?

Zanim zaczniemy przygodę z ozdabianiem, należy zaopatrzyć się w niezbędne produkty do decoupage, np. https://www.creativehobby.pl/pol_m_decoupage-179.html. Najważniejszym z nich będzie baza, czyli przedmiot, który zostanie udekorowany. Zazwyczaj wybiera się artykuły wykonane z surowego drewna, takie jak pudełka, chusteczniki, ramki na zdjęcia czy przyprawniki. Następnym krokiem będzie przygotowanie bazy, czyli wygładzenie powierzchni specjalnie przeznaczonym do tego papierem ściernym. Na tak opracowane podłoże konieczne jest nałożenie farby akrylowej. Kolejny, najprzyjemniejszy etap obejmuje zdobienie. Potrzebne w tym celu będą serwetki papierowe, charakteryzujące się łatwością w użyciu. Jedyne, co należy zrobić to wyciąć lub wyrwać interesujący wzór i przykleić (za pomocą pędzla) na ozdabianym przedmiocie wyłącznie wierzchnią jej część. Po wyschnięciu wystarczy tylko nałożyć lakier i gotowe. Przedmiot ozdobiony w technice decoupage będzie gotowy do użytku.

W jakie akcesoria trzeba się zaopatrzyć?

Podstawą decoupage są serwetki. Wiele osób zamiennie stosuje również papier ryżowy, wyróżniający się trwałością i łatwością zastosowania. Oprócz białej farby akrylowej potrzebne będą również farby w kilku podstawowych kolorach, które będą służyły do podmalowywania motywów. A jeśli o malowaniu mowa to na liście niezbędnych przedmiotów nie może zabraknąć pędzli. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa lub trzy modele, które posłużą zarówno do kleju, farby oraz lakieru. Miłośnicy przestrzennych motywów mogą dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne szablony do przenoszenia wzorów. Ich kupno nie jest jednak wymogiem koniecznym, zwłaszcza kiedy przygoda z decoupage dopiero się rozpoczyna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here