Budownictwo pasywne rządzi się niezmiennie bardziej wymagającymi uprawnieniami aniżeli energooszczędne. A jednakże budynki pasywne cieszą się jeszcze większym powodzeniem, natomiast ich projekty wykonywane są z rozmachem oraz rozmyślnie.
Co znaczy dom pasywny?
Budownictwo pasywne polega na tworzeniu komfortu termicznego bez wykorzystania klasycznych sposobów wentylacyjnych, grzejnych oraz schładzających. Gdyż jedną spośród jego właściwości kluczowych jest niewielkie wykorzystanie siły, pasywny budynek to aktywny udział w ochronę otoczenia, jak i ogromna ekonomizacja dla jego mieszkańców.
W budownictwie pasywnym wykorzystuje się szereg wyjść, jakie zmniejszają wykorzystanie energii. Budynki stawiane w owej technice charakteryzują się chociażby ośmiokrotnie mniejszym poborem energii. W odpowiednio zaprojektowanym domu tego rodzaju odpowiednią temperaturę można otrzymać przez samo dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Zmiana stylu budowania na pasywny wiąże się ze obniżeniem emisji dwutlenku węgla, stosunkowym uwolnieniem od dostawców energii oraz obniżeniem kosztów na ocieplanie. Jednakże założenie takiego budynku wymaga troski o wszelki detal.
Budynek pasywny jest grupą innowacyjnego budownictwa. Modele budynku pasywnego w obszarze projektu oraz jego budowania stają się wiodącym kanonem dzisiejszego budownictwa. W Europie zbudowano już wiele tysięcy budynków pasywnych, natomiast ich mieszkańcy potwierdzają zasadnicze obniżenie wydatków energii przy warunkach ogromnego komfortu w budynku, dostarczonego poprzez właściwe temperatury wnętrz jak również właściwą klimatyzację. Sposobem osiągnięcia doskonałego komfortu termicznego przy niewielkich nakładach energii jest zapewnienie tzw. skuteczności energetycznej budynku pasywnego jako pełni oraz jego konkretnych modułów. Ową skuteczność energetyczną, więc duże obniżenie zapotrzebowania na energię do ocieplania budynku pasywnego, zapewnia niezwykle dobra izolacja przegród, doskonała klasa okien i recykling ciepła z systemu wentylacyjnego.
Co charakteryzuje budynek pasywny?
Budynek pasywny stosuje siłę światła ciepłego w sposób pasywny (bierny). Ogrzewa oraz chłodzi się samodzielnie. W związku z tymże jest bardzo energooszczędny, gdyż nie wykorzystuje się w nim standardowego sposobu palenia oraz wentylacji (tylko dogrzewanie powietrza wentylacyjnego). Budynek pasywny charakteryzuje niewielkie zapotrzebowanie na energię do opalania – tylko 15 kWh do podgrzania jednego metra kwadratowego na rok. Zapotrzebowanie na ciepło w wypadku domu standardowego sięga ok. 120 kWh.
Pasywne zyski solarne
Budynki pasywne mają tak skonstruowany system wnętrz, aby możliwe było uzyskanie pasywnych zysków solarnych, więc podgrzanie dziennych wnętrz promieniowaniem ciepłym. W tymże celu wszelkie pomieszczenia codziennego użytkowania, jak kuchnia, salon, pokoje dzienne zorientowane są na południe, gdzie ekspozycja na promieniowanie ciepłe trwa najdłużej w przeciągu doby. Aby zyski słoneczne były jak największe, wykorzystuje się oszklenia o dużej przestrzeni. Od strony północnej unika się tymczasem projektowania jakichś wylotów okiennych, ponieważ utraty ciepła są tam największe.