Green cosmetic product bottle for skin, body or hair care with green leaves at green nature background, front view. Natural cosmetic concept, copy space

Coraz chętniej sięgamy po kosmetyki naturalne. Robimy to z różnych pobudek: bo to modne, bo są alergikami, bo wierzą w moc natury. Powody nie są istotne – ważne, żeby wybierać kosmetyki naprawdę naturalne! Sprawdź, na co musisz zwracać uwagę, czytając ich etykiety!

Kosmetyki naturalne – dlaczego warto z nich korzystać?

Kosmetyki naturalne zazwyczaj tworzone są na bazie komponentów pochodzenia roślinnego i mineralnego (rzadziej zwierzęcego): wszelkich olei i olejków eterycznych, ekstraktów i wyciągów, wosku pszczelego i innych. Nieco inną grupą są jeszcze kosmetyki ekologiczne – ich składniki są nie tylko naturalne, ale też dodatkowo muszą pochodzić z certyfikowanych ekologicznych upraw. Wybierając takie produkty masz gwarancję, że komponenty nie były narażone na działanie toksyn czy spalin. 

Tego typu kremy, balsamy czy szampony są droższe od popularnych kosmetyków, jednak są również dużo mniej szkodliwe dla naszej skóry i włosów. W tych nieco tańszych, popularniejszych (bo łatwiej dostępnych w niemalże każdej drogerii), mogą znajdować się niepożądane substancje. Dlatego też zawsze sprawdzaj skład kosmetyku – nie ma sensu płacić za „naturalny” balsam, który oprócz drogocennych dla skóry ekstraktów i wyciągów roślinnych zawiera również chemiczne domieszki. Naturalne kosmetyki o sprawdzonym składzie znajdziesz na www.triny.pl

Na co zwracać uwagę w składzie kosmetyków naturalnych?

  • Zioła i olejki eteryczne.

W zdecydowanej większości przypadków kosmetyki naturalne są hypoalergiczne. Jeżeli jednak wybieramy je ze względu na skłonność do uczuleń, musimy być jeszcze bardziej ostrożni! W składzie kosmetyku mogą znaleźć się zioła lub olejki eteryczne – a te mogą wywołać reakcję alergiczną w postaci zaczerwienień czy krostek. Jeśli jesteś osobą uczuloną na określone składniki roślinne, sprawdzaj zawsze koniecznie, czy nie ma ich w danym kremie lub żelu do mycia!

  • Substancje alergenne.

Substancjami alergennymi mogą być wyżej wspomniane zioła i olejki. Gorzej jednak, kiedy w składzie naturalnych kosmetyków znajdują się „ulepszacze”, dzięki którym płyny bardziej się pienią czy mają ładniejszy kolor… Zanim kupisz kosmetyk, sprawdź czy w jego składzie nie ma substancji takich jak SLS, SLES, różne PEG-i (PEG-4, PEG-8, PEG-6 Cera alba, itd.), parafina, oleje mineralne, parabeny, silikony.

  • Proporcje składników naturalnych i syntetycznych.

Czy wybrany kosmetyk naturalny? Ocena jest zawsze indywidualna. Możesz wybierać tylko te z certyfikatami potwierdzającymi naturalność i ekologiczność. Możesz też samodzielnie przeczytać skład i to ocenić. Podpowiadamy: jeśli komponenty syntetyczne stanowią więcej niż 5%… to zdecydowanie nie jest to kosmetyk naturalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here