Motywem przewodnik przy urządzaniu wnętrz czy ogrodów w stylu skandynawskim jest szeroko rozumiana natura. Mowa tu o kolorach jak i materiałach. Do głównych, używanych podczas urządzania wnętrza w tym stylu należą len, bawełna, kamień i metal.
Jeśli chodzi o kolory, to nie ma miejsca na jakiekolwiek eksperymenty. Dominuje tutaj szarość i biel jako barwy naturalne, czasem brąz. O wiele ważniejsze są tu różnego rodzaju wzory, aniżeli ich barwa.
Elementy stylu skandynawskiego.
W stylu skandynawskim, podobnie jak w stylu rustykalnym, bardzo dobrze widziane, a wręcz wskazane jest wykorzystywanie starszych, zużytych przedmiotów wykonanych z naturalnego surowca jakim jest drewno. Za przykład tutaj może posłużyć rzecz jasna wykonanie donic ze starych skrzyń służących do przechowywania wina. Innym, uważanym za najbardziej wyrazisty element prezentowanego stylu są krzesła.
Wykonane także z drewna patyczaki pochodzące z lat 60 XX wieku to niezbędny element każdego ogrodu w stylu skandynawskim. Co różni jednak styl skandynawski od rustykalnego, to fakt, że w pierwszym z nich mile widziane jest wykorzystywanie szkła. Bardzo dobrze jest przemalować stare, nieużywane słoiki w celu przekształcenia ich w donice. Odpowiednio dobrany wzór i kolory sprawią, że taki wazon wraz z kwiatami staje się pięknym dodatkiem.
Prostota przede wszystkim.
Stare powiedzenie „geniusz tkwi w prostocie” idealnie oddaje funkcjonalność i efekt wizualny stylu skandynawskiego. Zastosowanie owego stylu w ogrodzie nie jest kwestią kosztowną, bowiem do jej realizacji najczęściej wystarczą przedmioty, które mamy w domu i których często nie użytkujemy.
Stare, poniszczone, zakurzone i ukazujące upływ czasu przedmioty przechodzą swoisty renesans i dzięki temu mogą służyć użytkownikowi ogrodu przez przynajmniej kilka kolejnych lat bez konieczności kupna nowych mebli ogrodowych, czy elementów wyposażenia.
Ponadto mówiąc o prostocie tego stylu, trzeba podkreślić, że nadanie drabinom, donicom, stołom czy też krzesłom drugiej młodości nie jest trudne i każdy z nas może to wykonać praktycznie samodzielnie. Potrzeba tu przede wszystkim dobrych chęci.
Dla kogo styl skandynawski?
Jako, że samo urządzanie ogrodu w stylu skandynawskim może przynosić wiele radości jest to zdecydowanie styl przeznaczony dla kogoś kto nie lubi pozbywać się starych przedmiotów raz na zawsze nawet jeśli ich nie używa. Prostota przygotowania jak i szaro – białe barwy jasno pokazują, iż styl ten przeznaczony jest przede wszystkim dla ludzi spokojnych, ceniących sobie ciepło domowego ogniska.
Nie ma jednak powodów, by ten styl nie przypadł do gustu ludziom o przeciwnych cechach charakteru. Jedna rzecz jest stała w przypadku zastosowania tego stylu. Jest nią Zasada 3R (ang. Reduce, reuse, recycle), mówiąca o tym by unikać kupowania nowych przedmiotów skoro możemy powtórnie użyć czegoś, co już posiadamy.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystko co stare, nadaje się do ponownego użycia, stąd przesadne eksperymentowanie także nie jest wskazane.