Stand-up – jeszcze do niedawna dla większości Polaków nazwa ta brzmiała bardzo tajemniczo i mało kto wiedział, co się pod nią kryje. Dziś nie tylko wiemy, że stand-up to określenie występu artystycznego, w którym artysta musi popisać się charyzmą i przekonać do siebie widzów, ale i znamy nazwiska najbardziej znanych wykonawców i chętnie śledzimy ich poczynania. Co więcej, jesteśmy również otwarci na nowych aktorów, którzy chcą popisać się przed publicznością swoją umiejętnością operowania słowem i doprowadzaniem widzów do łez ze śmiechu.

Początkowo kontakt ze stand-upem mieliśmy jedynie poprzez internet czy nagrania transmitowane w telewizji. Oglądaliśmy zwłaszcza amerykańskich artystów, którzy tę tradycję przemawiania praktykują już od wielu lat. Stopniowo jednak i w Polsce zaczynały pojawiać się osoby, które potrafiły zachwycić tłumy swoimi krasomówczymi umiejętnościami. Stand-up, obok kabaretu, stał się jedną z naszych ulubionych rozrywek. Nic tak bowiem nie poprawia humoru, jak dobry stand-upowiec!

Czym stand-up różni się od kabaretu? Przede wszystkim kabaret to forma gry teatralnej. Wszystkie kwestie są wcześniej zapisane, a kabaretowcy chcąc nas rozśmieszyć, odtwarzają pewien scenariusz. Stand-upowiec ma raczej ogólny pomysł czy zarys mowy, którą chce wygłosić. W trakcie występu stara się dostosować do reakcji widzów i nie bieżąco może zmieniać plan swojego występu. Zwykle występuje sam i wygłasza zabawny monolog – musi popisać się niezłym talentem, żeby rozśmieszyć całą salę!

Jeśli uwielbiamy stand-upy i chętnie przeglądamy filmiki ze znanymi artystami-mówcami w Internecie, mamy szczęście, jeśli mieszkamy w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski nie brakuje atrakcji dla fanów tego rodzaju humoru. Spotkania stand-upowców organizowane są w knajpkach, kawiarniach, a nawet teatrach. Bardzo często artyści występują również w przestrzeni miejskiej, szybko ściągając na swoje przemówienie tłumy. Jeśli chodzi o stand-up w Poznaniu, nie brakuje również większych wydarzeń kulturalnych, na których możemy zobaczyć prawdziwy przegląd najbardziej utalentowanych stand-upowców. Takie festiwale organizowane są regularnie i przyciągają zarówno Poznaniaków, jak i miłośników stand-upu z całej Polski. Zdarza się, że zaproszeni zostają również artyści zagraniczni, których większość z nas kojarzy z filmików krążących po sieci.

Żeby nie przegapić żadnego ciekawszego spotkania, warto na bieżąco śledzić ofertę kulturalną Poznania, a trzeba przyznać, że jeśli chodzi o stand-upy, ta jest wyjątkowo bogata. Możemy podziwiać zarówno mniej jak i bardziej znanych artystów oraz przebierać w tematach, które ci poruszają. Każdy fan stand-upu znajdzie więc coś dla siebie.

Poznań to duże, nowoczesne miasto, do którego szybko docierają nowinki z całego świata. Wybierając się na organizowane stand-upy, możemy zobaczyć, że i ta sztuka ewoluuje i przybiera coraz to nowe formy, jednocześnie nie przestając śmieszyć i wprawiać w dobry humor. W dziale „”Stand-up w Poznaniu”” znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące występów stand-upowców w mieście.

trzypion.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here