Syntetyczne czy naturalne? Jakie pędzle do makijażu oczu będą lepsze?

0
1390

Coraz więcej mówi się o odpowiedzialnym demakijażu, dobrych kosmetykach, ekologii. Jednym z przyborów, które najczęściej mają kontakt z powiekami, jest pędzel do makijażu. Na rynku można znaleźć setki produktów wykonanych z różnych surowców. Które będą najlepsze? Czy pędzle naturalne mają przewagę nad syntetycznymi?

Rynkowa rewolucja

Przez wiele lat pędzle naturalne były uważane za znacznie lepsze od tych wykonanych z wykorzystaniem włosia syntetycznego. I przez pewien czas faktycznie tak było. Dzisiaj sytuacja na rynku, materiały i metody produkcji zmieniły się na tyle, że akcesoria z włosiem syntetycznym nie ustępują w niczym tym z kozy, sobola czy wiewiórki. Nie zmienia to jednak faktu, że typ pędzla ma swoje przeznaczenie i każdy należy dobrać do indywidualnych potrzeb i kosmetyków, które chcemy nim nakładać. Tak, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję.

Naturalne pędzle do oczu

Najpopularniejsze pędzle do oczu mają naturalne włosie, np. z kozy lub wiewiórki. Ich zaletą jest niezwykła miękkość i delikatność, które pomagają uniknąć ewentualnych podrażnień na nawet najwrażliwszej skórze. To szczególnie istotne w kwestii okolic oczu, gdzie skóra jest delikatna i może źle reagować na zbyt mocne tarcie czy szorstkie faktury. I to największa zaleta pędzli z naturalnego materiału – ich niezwykła wręcz miękkość i delikatność. Świetnie nadają się do nakładania suchych kosmetyków, np. prasowanych cieni do powiek. Jeśli więc lubimy na oczach tworzyć wymyślne kompozycje, takie akcesorium sprawdzi się u nas idealnie.

Należy jednak pamiętać, że pędzle do oczu z takiego włosia są nieco trudniejsze w codziennej pielęgnacji. To, co jest zaletą przy pracy, bywa minusem w trakcie czyszczenia przyborów. Struktura posiada naturalne łuski i pory, które mogą absorbować produkty. Przez to trudniej je później usunąć, a sam kosmetyk nieco szybciej znika z opakowania. Włókna, przez swoją delikatność, są troszkę bardziej podatne na odkształcenia i łatwiej je uszkodzić oraz, co niezwykle ważne w przypadku alergików, mogą uczulać.

Uniwersalny taklon

Drugim sposobem na zapewnienie sobie perfekcyjnego makijażu oka jest pędzel z włosiem syntetycznym. To oczywisty wybór dla wegan – w procesie produkcji nie zostało wykorzystane żadne zwierzę. Takie akcesoria z syntetycznych materiałów powinny być wykonane z wysokiej jakości surowców, np. włosia typu taklon, czyli takiego z modyfikowanego poliestru. Z racji tego, że nie używa się tutaj tworzyw pochodzenia naturalnego, wyroby te dużo rzadziej wywołują alergie. Są mięciutkie i bardzo miłe w dotyku. Nie należy się ich bać – czasy, w których sztuczne włoski były drapiące i ostre odeszły w zapomnienie. Materiały syntetyczne można dowolnie formować, dzięki czemu występują w różnych kształtach i formach dostosowanych do konkretnych kosmetyków. Pochłaniają stosunkowo niewiele produktu i łatwiej się je pielęgnuje. Syntetyczny włos szybciej schnie i nie trzeba obchodzić się z nim tak delikatnie, jak z włosiem wiewiórki, sobola czy kozy. Wszystko to sprawia, że pędzle do oczu z włosiem syntetycznym są w ostatnich latach bardzo popularne. Przewagą jest również ich cena, zwykle niższa niż przy akcesoriach naturalnych. Warto przetestować produkty marki ilū – designerskie, nowoczesne i w pełni wegańskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here