Trening z kettlebell, o co w nim chodzi?

W ostatnich latach aktywność fizyczna, a także pięknie wyrzeźbiona sylwetka stały się modne. Coraz więcej osób zapisuje się na zajęcia crossfit, czy na siłownię w celu osiągnięcia ideału piękna XXI wieku, lub po prostu dla poprawy swojego zdrowia i utrzymania prawidłowej masy ciała. Podczas tego typu zajęć ich uczestnicy coraz częściej spotykają się z nowymi typami sprzętów treningowych takich jak np. hantle, sztangi, atlasy treningowe, drążki do ćwiczeń, gumy, taśmy trx, czy kettlebell, o treningu, z którymi dziś powiemy nieco więcej.

Tradycja na nowo

Trening z odważnikami typu kettlebell w ostatnich latach został spopularyzowany przez książkę Pavla Tatsouline z 2001 r., która wydana w USA stała się bestsellerem, a także przetłumaczono ją na wiele języków w tym na język polski. Odważniki kulowe, mimo że znane od początku XX w. i masowo wykorzystywane od czasów carskich w armii rosyjskiej, dopiero na początku nowego stulecia trafiły do innych krajów, masowo podbijając różnego rodzaju zajęcia sportowe, szczególnie w zajęciach siłowych i sylwetkowych. Moda na „bycie fit”, tylko spopularyzowała korzystanie z kettlebell. Sklepy sportowe zostały zalane tego typu odważnikami, a nawet pojawiły się one na siłowniach, jako alternatywa dla hantli i sztang. Dziś dzięki wielu publikacjom, dot. treningu, w tym już wspomnianej książki Pavla Tatsouline, każdy może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, która została odkryta na nowo i przeniesiona na kanwy współczesnego sportu.

Trening, który rozwija całe ciało.

Jedną z największych zalet dot. odważników kulowych jest fakt, że ćwiczenia z nimi angażują wiele partii ciała, co pozwala na rzeźbienie swojej sylwetki, a także zwiększanie swojej siły pod każdym względem. Trening mięśni, nóg, pleców, klatki, czy każdej innej partii z tego typu odważnikami to żaden problem. Wystarczy dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, który pozwoli na szybkie osiągnięcie zadowalających rezultatów, a także plan żywieniowy, który będzie współgrał z założeniami treningu. Rezultaty powinny pojawić się odpowiednio szybko. Różnorodność ćwiczeń, a także ich mnogość, sprawią, że każdy będzie mógł czerpać radość z treningu z kettlebell. Sklep, który nie ma ich w swojej ofercie, traci klientów, którzy są zainteresowani tego typu treningiem.

Mobilność przede wszystkim

Ćwiczenia z kettlebel stawiają na mobilność, a także stabilizację podczas wykonywanych ćwiczeń, odpowiednia technika, a także dynamika wykonywanych ćwiczeń powodują, że zaangażowanych jest wiele mięśni i stawów, co przekłada się na niskie ryzyko kontuzji, w przeciwieństwie do programów treningowych, które w większym stopniu izolują poszczególne mięśnie. Wielostawowość wykonywanych ćwiczeń i ich różnorodność może być zarzutem, że poszczególne mięśnie nie mają odpowiedniego bodźca do wzrostu, ale nie jest to prawdą, gdyż zarówno przy treningu z kettlebell, czy też kalistenicznym, który również angażuje różne partie ciała, bez możliwości izolacji mięśnia, może dochodzić do hipertrofii, tak samo, jak przy ćwiczeniach izolowanych, które mogą za to rodzić większą ilość kontuzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here