Budowa domu niesie z sobą wiele dylematów i stawiania pytań, ponieważ jest to spora inwestycja, a także tworzenie własnej życiowej przestrzeni, która powinna być trwała i funkcjonalna. Dobór materiałów stwarza ogromne możliwości, ale także rozbieżności cenowe, dlatego ważnym jest rozeznanie rynku, oraz wnikliwość we właściwości produktów, które powinny odznaczać się praktycznością i użytkowaniem na długie lata. Czy ta zasada tyczy się także okien?
Funkcje okien
Montaż okien to etap kończący zewnętrzne prace budowlane, po którym dom osiąga status stanu surowego, zamkniętego. Inwestor wybierając produkty oszkleniowe, które zostaną osadzone w murach, kieruje się często wyglądem i estetyką, ponieważ te będą stanowiły spójną całość z kształtem i kolorem budynku. Ważnym jest jednak także aspekt funkcjonalny, ponieważ okna powinny gwarantować dostęp światła, ale i zapewniać ciepło wnętrzu mieszkania. Tutaj właśnie podstawą prawidłowego działania towaru jest sposób jego montażu na jaki decyduje się gospodarz, a to budzi wiele kontrowersji i emocji między inwestorami, a wykonawcami.
Montaż w świetle prawa
Każda ekipa budowlana swoją pracę opiera na treści Prawa Budowlanego, które precyzuje zakres pełnionych usług i odbiorów gotowych projektów. Przepisy dotyczące montażu okien są jednak wciąż mało sprecyzowane, dlatego zarówno budowlańcy jak i inwestorzy często „prześlizgują się” przez luki prawne i celowo bądź z niewiedzy niedopełniają wszystkich postanowień narzucanych przez kodeks, szukając tym samym oszczędności, lub nieprawidłowo wykonując swoją pracę. Wiele nazewnictw dotyczących samego montażu okien, pojawiających się w branży budowlanej, budzi kontrowersje i niezrozumienie ze strony zamawiających, ponieważ Ci skupiają się głównie na solidnie zamontowanym produkcie, który zagwarantuje ciepło i takie też są ich oczekiwania. Aby jednak wiedzieć, na czym polega solidnie wykonana praca montażystów warto zaznajomić się z przesłankami, jakie stawia prawo, a te uwarunkowują tą usługę jako zapewnienie:
– oddzielenia klimatu zewnętrznego, od tego, który panuje wewnątrz budynku,
– przeniesienia na konstrukcję budynku sił atmosferycznych, oraz czynników zewnętrznych,
– takiego wykonania połączenia okna z murem budynku, który całkowicie uniemożliwi przenikanie wody do wewnątrz,
– takiego wykonania połączenia okna z murem budynku, który uniemożliwi przenikanie powietrza do wewnątrz.
Jak zatem widać, prawo nie reguluje nazewnictw wykonania poszczególnych usług, ale narzuca finalny efekt prac jakie muszą zostać spełnione. Nie można zatem wyszczególniać sposobów montażu na te lepsze i gorsze, ponieważ zasadnym jest tylko sam efekt.
Ciepły montaż okien jako metoda pracy budowlańców
Jednym z dominujących obecnie haseł budowlanych, jest tak zwany ciepły montaż okien, zwany także warstwowym. Ten jeden z licznych sposobów wykonywania prac przy zakładaniu oszkleń, reklamowany jest jako najskuteczniejszy i wypierający pozostałe techniki typu „piankowa”. Co to ciepły montaż okien i czy warto skupiać na nim swoją uwagę? Energooszczędność, którą dyktują normy budowlane, zostaje spełniona tylko przy zachowaniu właściwego montażu, którego kluczem jest prawidłowe uszczelnienie okna z murem. Najczęściej stosowanym wypełnieniem w tym miejscu jest pianka poliuretanowa, dlatego ważnym jest aby warstwa ta była zabezpieczona przed wilgocią, ponieważ wówczas materiał szybko traci swoje właściwości termoizolacyjne. Kompleksowym zabezpieczeniem substancji wypełniającej w złączu okiennym jest uszczelnienie jej z obu stron – zewnętrznej i wewnętrznej. Można by potocznie określić ten proces jako „opatulenie” pianki sposobem ciepłego montażu okien, który zapobiega stratom energii, zawilgoceniu czy zagrzybieniu, a co za tym idzie, pogorszeniu jakości życia mieszkańców domu.
Przy montażu okien metodą ciepłą, zewnętrzna i wewnętrzna szczelina, w środku której znajduje się pianka, zostają wzmocnione taśmami paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi, które chronią izolacyjną warstwę materiału przed wilgotnymi czynnikami i substancjami co znacząco wydłuża żywotność samej pianki, a tym samym utrzymane zostaję właściwości termiczne.
O tym, czy warto wybrać ciepły montaż okien decyduje sam inwestor. Warto jednak pamiętać, że powierzając pracę fachowcom od montażu okien, decydującym aspektem jest to, jak montaż zostanie wykonany, a nie jaką metodą.